Recenzja filmu Królowa (2006)
Stephen Frears

Kilka dni, które wstrząsnęły monarchią

Stephen Frears, który kilkanaście lat temu zachwycił świat doskonałą ekranizacją "Niebezpiecznych związków", najnowszym filmem po raz kolejny udowodnił, że w swoim fachu nie powiedział jeszcze ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja kinowa Królowa (2006)
Choć do rozdania Oscarów został jeszcze miesiąc, już dziś w ciemno typuję, że co najmniej jedna statuetka przypadnie w udziale <a href="http://krolowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Królowej"</b></a> za fenomenalną rolę <a href="http://www.filmweb.pl/Helen+Mirren,filmografia,Person,id=7057" class="n">Helen Mirren</a>. Mam jednak nadzieję, że na jednej nagrodzie się nie skończy, bowiem najnowszy film <a href="http://www.filmweb.pl/Stephen+Frears,filmografia,Person,id=11749" class="n">Stephena Frearsa</a> to prawdziwe dzieło sztuki, którego nie można przegapić.

photo.title

<b>"<a class="n" title="Królowa" href="http://krolowa.filmweb.pl/">Królowa</a>"</b> opowiada historię kilku dni, które wstrząsnęły Anglią i światem. W wypadku samochodowym ginie księżna <a class="n" title="Księżna Diana" href="http://www.filmweb.pl/Person,id=310363">Diana</a>. Informacja ta dociera do królowej <a class="n" title="Królowa Elżbieta II" href="http://www.filmweb.pl/Kr%C3%B3lowa+El%C5%BCbieta+II,filmografia,Person,id=105996">Elżbiety II</a>, która wraz z rodziną przebywa na wakacjach poza Londynem. Mimo że pod bramami pałacu Buckingham pojawia się coraz więcej kwiatów, monarchini decyduje, że <a class="n" title="Księżna Diana" href="http://www.filmweb.pl/Ksi%C4%99%C5%BCna+Diana,filmografia,Person,id=310363">Diana</a> nie zostanie pochowana z honorami, gdyż nie należy już do rodziny królewskiej. Z jej decyzją nie zgadza się <a class="n" title="Tony Blair (I)" href="http://www.filmweb.pl/Tony+Blair+%28I%29,filmografia,Person,id=163893">Tony Blair</a> - zaledwie kilka miesięcy wcześniej wybrany na premiera Wielkiej Brytanii. Zdając sobie sprawę z nastrojów społeczeństwa, postanawia przekonać <a class="n" title="Królowa Elżbieta II" href="http://www.filmweb.pl/Kr%C3%B3lowa+El%C5%BCbieta+II,filmografia,Person,id=105996">Elżbietę II</a> do zmiany zdania.

Zrealizowana według scenariusza <a class="n" title="Peter Morgan (I)" href="http://www.filmweb.pl/Peter+Morgan+%28I%29,filmografia,Person,id=10653">Petera Morgana</a> (<b>"<a class="n" title="Ostatni król Szkocji" href="http://ostatni.krol.szkocji.filmweb.pl/">Ostatni król Szkocji</a>"</b>) <b>"<a class="n" title="Królowa" href="http://krolowa.filmweb.pl/">Królowa</a>"</b> to opowieść o starciu dwóch przeciwnych sił - królowej przekonanej, że pogrzeb Diany powinien pozostać sprawą prywatną, i <a class="n" title="Tony Blair (I)" href="http://www.filmweb.pl/Tony+Blair+%28I%29,filmografia,Person,id=163893">Tony'ego Blaira</a>, który choć traktuje monarchię z dystansem, stara się ją przekonać, że trwając w swym uporze, popełnia błąd, który może ją kosztować szacunek i uznanie poddanych.

photo.title

Mimo poważnego, a nawet tragicznego tematu nie zabrakło w <b>"<a class="n" title="Królowa" href="http://krolowa.filmweb.pl/">Królowej</a>"</b> humoru. Zerkając za kulisy rodziny królewskiej <a class="n" title="Peter Morgan (I)" href="http://www.filmweb.pl/Peter+Morgan+%28I%29,filmografia,Person,id=10653">Morgan</a> i <a class="n" title="Stephen Frears" href="http://www.filmweb.pl/Stephen+Frears,filmografia,Person,id=11749">Stephen Frears</a> potrafili przedstawić jej członków w sposób niezwykle ciepły, sympatyczny, a jednocześnie delikatny. <a class="n" title="Stephen Frears" href="http://www.filmweb.pl/Stephen+Frears,filmografia,Person,id=11749">Frears</a> unika w swoim filmie dosłowności. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami, pokazuje dyskretnie. Nie zobaczymy na ekranie sceny samochodowego wypadku, który kosztował <a class="n" title="Księżna Diana" href="http://www.filmweb.pl/Ksi%C4%99%C5%BCna+Diana,filmografia,Person,id=310363">Dianę</a> życie, a kiedy <a class="n" title="Książę Karol" href="http://www.filmweb.pl/Ksi%C4%85%C5%BC%C4%99+Karol,filmografia,Person,id=105993">Karol</a> w Paryżu idzie oglądać jej ciało, kamera obserwuje go zza szklanych drzwi.

<a class="n" title="Stephen Frears" href="http://www.filmweb.pl/Stephen+Frears,filmografia,Person,id=11749">Frears</a> zderza na ekranie dwa punkty widzenia, nie opowiadając się po żadnej ze stron. Wreszcie możemy zobaczyć nie tylko wizerunek <a href="http://www.filmweb.pl/Person,id=310363" class="n">Diany</a>, jaki znamy z mediów, ale również przekonać się, jak jej życie i kolejne skandale były odbierane przez rodzinę królewską. Czy "księżna ludzkich serc" rzeczywiście była tak doskonałą osobą, za jaką ją powszechnie uznajemy? Reżyser pozwala nam o tym samodzielnie zadecydować. <a class="n" title="Stephen Frears" href="http://www.filmweb.pl/Stephen+Frears,filmografia,Person,id=11749">Frears</a> w <a href="http://krolowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Królowej"</b></a> przeprowadza wreszcie subtelne porównanie <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=105996" class="n">Elżbiety II</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Person,id=310363" class="n">Diany</a>. Wbrew pozorom życie obu kobiet było do pewnego stopnia podobne. Każda z nich wyszła za mąż za człowieka, którego wcześniej nie znała i w młodym wieku została obarczona królewskimi obowiązkami. Jedna umiała sobie z tym poradzić, poświęcić się - jak <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=105996" class="n">Elżbieta II</a> - swojemu narodowi, druga - nie.

photo.title

<b>"<a class="n" title="Królowa" href="http://krolowa.filmweb.pl/">Królowa</a>"</b> to przede wszystkim popis wielkiego aktorstwa. <a class="n" title="Helen Mirren" href="http://www.filmweb.pl/Helen+Mirren,filmografia,Person,id=7057">Helen Mirren</a> w roli <a class="n" title="Królowa Elżbieta II" href="http://www.filmweb.pl/Kr%C3%B3lowa+El%C5%BCbieta+II,filmografia,Person,id=105996">Elżbiety II</a> stworzyła jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze. I choć nie poszła w ślady choćby <a class="n" title="Jamie Foxx" href="http://jamie.foxx.filmweb.pl">Jamiego Foxxa</a> (<b>"<a class="n" title="Ray" href="http://ray.filmweb.pl/">Ray</a>"</b>) czy <a class="n" title="Philip Seymour Hoffman" href="http://philip.seymour.hoffman.filmweb.pl">Philipa Seymoura Hoffmana</a> (<b>"<a class="n" title="Capote" href="http://capote.filmweb.pl/">Capote</a>"</b>) i nie upodobniła się do królowej brytyjskiej w stopniu absolutnym, to patrząc na nią, nie mamy wątpliwości, że patrzymy na <a class="n" title="Królowa Elżbieta II" href="http://www.filmweb.pl/Kr%C3%B3lowa+El%C5%BCbieta+II,filmografia,Person,id=105996">Elżbietę II</a>. <a class="n" title="Helen Mirren" href="http://www.filmweb.pl/Helen+Mirren,filmografia,Person,id=7057">Mirren</a> doskonale oddała wszystkie gesty, mimikę i sposób zachowywania się monarchini.

<a href="http://www.filmweb.pl/Stephen+Frears,filmografia,Person,id=11749" class="n">Stephen Frears</a>, który kilkanaście lat temu zachwycił świat doskonałą ekranizacją <a href="http://niebezpieczne.zwiazki.filmweb.pl/" class="n"><b>"Niebezpiecznych związków"</b></a>, najnowszym filmem po raz kolejny udowodnił, że w swoim fachu nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. <a href="http://krolowa.filmweb.pl/" class="n"><b>"Królowa"</b></a> to jeden z tych filmów, które nie dość, że obejrzycie z przyjemnością, to po wyjściu z kina będziecie jeszcze mięli ochotę na więcej. <a href="http://www.filmweb.pl/poleca"><b>Filmweb Poleca!</b></a>
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 90% uznało tę recenzję za pomocną (50 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (4)