"Imagine" na otwarcie Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Imagine%22+na+otwarcie+Warszawskiego+Festiwalu+Filmowego-88623
Europejska premiera najnowszego film Andrzeja Jakimowskiego pt. "Imagine" otworzy 12 października tegoroczny Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy.Światowa premiera premiera filmu odbędzie się 10 września podczas rozpoczynającego się dziś (6 września 2012) Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, największym i najważniejszym festiwalu filmowym w Ameryce Północnej. Premiera azjatycka na początku października w Busan.

W głównych rolach występują Alexandra Maria Lara ("Nadzy" Doris Dörrie, "Upadek" Olivera Hirschbiegela, "Control" Antona Corbijna) oraz Edward Hogg ("White Lightnin’", reż. Dominic Murphy, WFF 2009).

Film, który jest koprodukcją między Polską, Francją, Portugalią i Wielką Brytanią wyprodukowały: Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników, Film and Music Entertainment, KMBO, Can do Films, Filmes do Tejo, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, oraz Canal + Cyfrowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem jest Kino Świat, a sprzedażą światową zajmuje się Beta Cinema.

 "Imagine" to historia Iana, nowego instruktora w znanej lizbońskiej klinice chorób wzroku, który zaczyna uczyć orientacji w przestrzeni międzynarodową grupę niewidomych pacjentów.

Andrzej Jakimowski: Ian nie jest zwyczajnym nauczycielem. On uczy niewidomych jak postrzegać przestrzeń. Dosłownie. Jedną z jego wyjątkowych technik jest echolokacja. Napisałem "Imagine" po kilku miesiącach badań nad technikami orientacji przestrzennej używanymi przez niewidomych. Uważam, że niektóre ze stosowanych przez nich metod są poetyckie i jednocześnie całkowicie kinematograficzne.

Pełen program tegorocznego festiwalu ogłosimy w środę, 26 września w południe na konferencji prasowej.