"Potop" – nieznane zdjęcia z planu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Potop%22+%E2%80%93+nieznane+zdj%C4%99cia+z+planu-83868
Jerzy Hoffman obchodził niedawno 80. urodziny. Z tej okazji prezentujemy nieznane dotąd szerzej zdjęcia z planu "Potopu" pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego – od dziś  oficjalnego partnera Filmwebu.Ten najpopularniejszy film Jerzego Hoffmana był nominowany do Oscara w 1974r. i zajmuje trzecie miejsce w rankingu polskich filmów o największej oglądalności z oszałamiającym wynikiem 27,6 mln widzów. Koszt jego produkcji zwrócił się w ciągu dwóch tygodni od premiery, która miała miejsce 2 września 1974 roku. Film doceniany jest także po latach – czytelnicy magazynu "Film" uznali go za najlepszą polską produkcję historyczno-kostiumową XX wieku. 

 
 

Skala sukcesu jest proporcjonalna do rozmiarów tej monumentalnej polsko-radzieckiej produkcji. Zaangażowano w nią 70 aktorów pierwszoplanowych, 600 drugoplanowych i aż 40 tysięcy (sic!)  statystów. W centralnie sterowanym, totalitarnym państwie było to możliwe m.in. dzięki  zaangażowaniu całych oddziałów Ludowego Wojska Polskiego. Byli to żołnierze z 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej ("czerwone berety") i Wojsk Obrony Wewnętrznej. W styczniu 1972, podczas drugiego podejścia do zdjęć (pierwsze miało miejsce w 1971, lecz brak śniegu uniemożliwił dalszą pracę) na planie obecny był fotograf Wojskowej Agencji Fotograficznej, dokumentując zaangażowanie żołnierzy.

 
 

Na zdjęciach można zobaczyć szeregowców w roli Szwedów, saperów obsługujących ciężkie działa,  (tzw. apostoły) i dowódców w rozmowie z Hoffmanem. Szczególnie ciekawe są fotografie odpoczywających statystów – Szwedów pijących kawę i czytających gazetę w przerwach technicznych. Były one wyjątkowo długie, ponieważ lwią część dni zdjęciowych pochłaniało przygotowanie efektów specjalnych. Saperzy rozłożyli wokół Jasnej Góry 5 kilometrów kabli by połączyć 115 ładunków, które pomagały imitować ostrzał murów z ciężkich dział.

 
 

Polecamy więcej materiałów ilustrowanych fascynującymi fotografiami sprzed lat na naszej stronie specjalnej Camera Obscura oraz dziesiątki tysięcy zdigitalizowanych archiwalnych zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Udostępnij: