"W ciemności" Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/%22W+ciemno%C5%9Bci%22+Agnieszki+Holland+polskim+kandydatem+do+Oscara-75476
Powołana 28 czerwca 2011 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Komisja Oscarowa w składzie: Dariusz Gajewski (przewodniczący), Michał Chaciński, Agatha Dominik, Sławomir Jóźwik, Krzysztof Kamyszew, Zygmunt Miłoszewski, Agnieszka Odorowicz, Ilona Ostrowska i Paweł Potoroczyn jednogłośnie wybrała film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

"W ciemności" to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, przedstawiająca losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem. Postanawia bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie swoje oraz swoich najbliższych, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie 14 miesięcy.

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się w filmie: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Agnieszka Holland była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany za film "Europa, Europa" w 1992 roku. Ponadto, jej film "Gorzkie żniwa" był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 1986 roku. Obraz reprezentował wówczas Republikę Federalną Niemiec.

Producentem "W ciemności" jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego realizację wsparł także Łódzki Fundusz Filmowy.

Sony Pictures Classics, specjalizujące się w promocji i dystrybucji w USA filmów nieanglojęzycznych, nabyło prawa do rozpowszechniania w Stanach nowego obrazu Holland już w lutym tego roku.  Ta istniejąca od 1992 roku filia Sony Pictures Entertainment zajmowała się w USA dystrybucją takich tytułów jak "W lepszym świecie" Susanne Bier (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2010 roku), "Volver" Pedro Almodovara (nominacja do Oscara dla aktorki Penelope Cruz w 2007 roku), czy "Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2007 roku). Polskim dystrybutorem filmu Agnieszki Holland jest Kino Świat, premiera kinowa filmu "W ciemności" planowana jest we wrześniu 2011 roku.