"W ukryciu" Kidawy-Błońskiego i "Ida" Pawlikowskiego w konkursie głównym WFF

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22W+ukryciu%22+Kidawy-B%C5%82o%C5%84skiego+i+%22Ida%22+Pawlikowskiego+w+konkursie+g%C5%82%C3%B3wnym+WFF-98581
Podajemy dziś do wiadomości pierwsze tytuły filmów, które znajdą się programie 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.


W Konkursie Międzynarodowym znajdą się dwa polskie filmy. Pierwszy z nich to "W ukryciu" Jana Kidawy-Błońskiego, laureata Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni i nagrody za reżyserię na festiwalu w Moskwie za film "Różyczka". Film opowiada o niezwykłej więzi emocjonalnej między dwiema kobietami - Janiną, mieszkającą z ojcem młodą, wrażliwą wiolonczelistką oraz Ester, młodą Żydówką, ukrywającą się w piwnicy pod ich mieszkaniem w czasie okupacji. W rolach głównych: Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Jacek Braciak, Agata Kulesza. Pokaz na WFF będzie europejską premierą "W ukryciu". Premiera światowa nastąpi kilka dni wcześniej na jednym najważniejszych festiwali pozaeuropejskich.

Drugim polskim filmem w Konkursie Międzynarodowym będzie "Ida" Pawła Pawlikowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera takich filmów jak "Last Resort", "Lato miłości", czy "Kobieta z piątej dzielnicy". Jest to poruszająca, kameralna historia młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów odwiedza swoją ciotkę, a ta odkrywa przed nią mroczną tajemnicę rodziny. W rolach głównych: Agata Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Adam Szyszkowski.

W Konkursie 1-2 znalazł się debiut Sebastiana Buttnego pt. "Heavy Mental". Jest to szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce, z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach tak zwanego "normalnego" życia. W rolach głównych: Grzegorz Stosz, Piotr Głowacki, Izabela Nowakowska, Joanna Szczepkowska.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych pokażemy "Powrót" Ewy Bukowskiej, wyprodukowany przez Studio Munka. Film opowiada o polskim żołnierzu, który powraca z misji wojennej w Afganistanie. Występują Marek Bukowski, Agata Buzek, Krzysztof Stroiński, Anna Chodakowska, Jakub Wieczorek.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych na WFF jest oficjalnie uznawany przez Amerykańską Akademię Filmową, co oznacza, że zwycięzca może się ubiegać o nominację do Oscara(R).

WFF jako jedyne w Polsce i jedno z zaledwie czternastu na świecie wydarzeń filmowych jest oficjalnie uznawane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych jako międzynarodowy konkursowy festiwal filmowy.

29. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 11-20 października 2013 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Multikinie Złote Tarasy.

Cały program 29. WFF ogłosimy na konferencji prasowej w środę 25 września.

Więcej informacji: www.wff.pl