Żaden szczur nie ucierpiał na planie, ale "Otchłań" nie wróci do brytyjskich kin

Joblo / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%C5%BBaden+szczur+nie+ucierpia%C5%82+na+planie%2C+ale+%22Otch%C5%82a%C5%84%22+nie+wr%C3%B3ci+do+brytyjskich+kin-153429
Żaden szczur nie ucierpiał na planie, ale "Otchłań" nie wróci do brytyjskich kin
Obchodząca w przyszłym roku 35-lecie premiery "Otchłań" Jamesa Camerona miała wrócić do kin w zremasterowanej wersji 4K. Niestety nie w Wielkiej Brytanii.

Dlacego "Otchłań" nie trafi do brytyjskich kin?


Dlaczego "Otchłań" nie trafi do brytyjskich kin? Przyczynę ustalił portal The Digital Bits, na którym czytamy:

Dowiedzieliśmy się, że brytyjska premiera "Otchłani" Jamesa Camerona w wersji 4K Ultra HD została odwołana dokładnie z tego powodu, o którym myślicie – przez scenę, w której szczur zostaje zmuszony do oddychania pod wodą. Brytyjscy cenzorzy poprosili o jej wycięcie, Disney najwyraźniej się zgodził, ale Lightstorm [Entertainment – studio współodpowiedzialne za produkcję] zgłosiło weto. Jeśli więc mieszkacie w Wielkiej Brytanii, będziecie musieli znaleźć inny sposób, by obejrzeć ten film.

Co ciekawe, żaden z pięciu szczurów, które brały udział w realizacji kontrowersyjnej sceny, nie ucierpiał. Camerona zainspirowało doświadczenie Francisa J. Falejczyka – nurka głębokościowego, który brał udział w prowadzonych na Duke University badaniach mających na celu znaleźć alternatywę dla powietrza. Był pierwszą osobą, która oddychała perfluorowęglowodorem, czyli wysoce natlenioną cieczą. Przyszły reżyser dowiedział się o tej substancji od samego Falejczyka, gdy jako 17-letni uczeń liceum uczestniczył w jego wykładzie.

O czym opowiada "Otchłań"? Zobacz nowy zwiastun


"Otchłań" zadebiutowała na ekranach kin w 1989 roku. Rok później Hoyt Yeatman, Dennis Muren, John Bruno, Dennis Skotak zostali nagrodzeni Oscarem za najlepsze efekty specjalne. Zobacz zwiastun: Amerykański atomowy okręt podwodny zostaje zaatakowany. Załoga podmorskiej platformy wydobywczej godzi się przeprowadzić oględziny szczątków rozbitego statku. Siła, z którą przychodzi im się zmierzyć na głębokości 6500 metrów, okazuje się być tak potężna, że może zniszczyć nie tylko nieszczęsnych śmiałków, ale cały rodzaj ludzki. Czy zdołają uratować świat przed przerażającą mocą czającą się w tytułowej otchłani?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones