29. Tarnowska Nagroda Filmowa na półmetku

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/29.+Tarnowska+Nagroda+Filmowa+na+p%C3%B3%C5%82metku-111034
18 kwietnia, przed prawie kompletem publiczności w jednym z najstarszych kin w Polsce - Marzeniu - uroczyście została zainaugurowana 29. Tarnowska Nagroda Filmowa.

Ostatnią poniedziałkową projekcją konkursową Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych przekroczył półmetek.  Dotyczy to jednak tylko prezentacji  filmów ubiegających się o nagrody 29. TNF. Dla przypomnienia, od soboty przedstawione zostały następujące obrazy: "Miasto 44" Jana Komasy, "Małe stłuczki" Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Kebab i horoskop" Grzegorza Jaroszuka i "Obywatel" Jerzego Stuhra

Przed widzami TNF  w nadchodzących dniach jeszcze 6 filmów konkursowych: "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza, "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego, "Fotograf" Waldemara Krzystka, "Polskie gówno" Grzegorza Jankowskiego, "Serce, serduszko" Jana Jakuba Kolskiego i "Jeziorak" Michała Otłowskiego.

Projekcjom towarzyszyć będą  również spotkania z twórcami:  Borysem Lankoszem, Robertem Więckiewiczem, Jackiem Lusińskim, Urszulą Grabowską, Grzegorzem Jankowskim, Agnieszką Glińską, Janem Jakubem Kolskim, Michałem Otłowskim, Jowitą Budnik, Mariuszem Bonaszewskim, Włodzimierzem Niderhausem.

Filmy konkursowe oceni i nagrodzi Jury Profesjonalne pod przewodnictwem Doroty Kędzierzawskiej, Jury Młodzieżowe oraz publiczność. Od 21 do 23 kwietnia przedstawiciele najmłodszych kinomanów, Jury Dziecięce, oceniać będzie bajki animowane zgłoszone do konkursu w ramach Kina Młodego Widza, które towarzyszy TNF od 20. edycji festiwalu. Efekty prac gremiów jurorskich poznamy podczas GALI WRĘCZENIA NAGRÓD 29. TNF na tarnowskim Rynku, 25 kwietnia po 19:00. kiedy to przedstawiciele składów jurorskich ogłoszą Laureatów tegorocznej edycji.

Ponadto, dzieci i młodzież z wielkim zainteresowaniem uczestniczą również w warsztatach FILMOWANKI, które od niedzieli odbywają się w Namiocie Filmowym, a  22 kwietnia najmłodsi zapoznają się z techniką tworzenia animacji lalkowej, które przedstawi Zbigniew Żmudzki, laureat Oscara ("Piotruś i wilk") ze studia Se-ma-for. 

W TCK od 21 do 23 kwietnia grupa młodzieży  biorąca udział  w warsztatach Yacha Paszkiewicza stworzy  wideoklip do piosenki "Once In A Lifetime" Miki Urbaniak, który premierowo zostanie zaprezentowany również  w Namiocie Filmowym na tarnowskim Rynku w piątek, w którym odbędą się jeszcze, po dokumentach "Komeda, Komeda...", "Sen o Warszawie", projekcje filmów muzyczny o Tadeuszu Nalepie i Ryszardzie (21-22.04) oraz koncert dla dzieci i ich rodziców projektu muzycznego, z muzycznymi dobranockami -  Jerz Igor (23.04).

24  kwietnia to dzień poświęcony w całości damie polskiej sceny teatralnej i filmowej, Danucie Szaflarskiej, z którą świętujemy w Tarnowie jubileusz 100-lecia urodzin aktorki.  W Marzeniu  przedstawione zostaną filmy z udziałem Jubilatki: "Pożegnanie z Marią", "Między nami dobrze jest" oraz odbędzie się spotkanie z aktorką, po którym  zaprezentowany zostanie film Doroty Kędzierzawskiej "Inny świat" w wydłużonej do 100 min wersji. 

W sobotę w samo południe w Marzeniu odbędzie się debata krytyków filmowych, którzy dyskutować będą o kondycji polskiej kinematografii. O 15:00 przedstawiony zostanie najnowszy film Fatih Akina "The Cut", do którego scenografię przygotował laureat Nagrody za całokształt 29. TNF - Allan Starski, który po filmie spotka się z widzami, a wieczorem podczas GALI WRĘCZENIA NAGRÓD 29. TNF odbierze statuetkę "Potęga".

Festiwalowi towarzyszą również wystawy fotografii. W salach galeryjnych Tarnowskiego Centrum Kultury eksponowane są wystawy Marka Karewicza "Komeda" oraz Maćka Szala "Świadomi/Nieświadomi".
 
Więcej informacji o festiwalu: www.tarnowskanagrodafilmowa.pl
Udostępnij: