Czy Pacino to dobry Carlito? Leguizamo o dyskryminacji latynoskich aktorów

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Czy+Pacino+to+dobry+Carlito+Leguizamo+o+dyskryminacji+latynoskich+aktor%C3%B3w-148686
Czy Pacino to dobry Carlito? Leguizamo o dyskryminacji latynoskich aktorów
źródło: Getty Images
autor: Theo Wargo
Dla Johna Leguizamo rok 1993 był przełomowy. Aktor zwrócił na siebie uwagę dzięki rolom w "Super Mario Bros." i "Życiu Carlita", w którym wystąpił u boku Ala Pacino. Jak się okazuje, udział w filmie Briana De Palmy wiązał się u niego z dużym dyskomfortem.  

Al Pacino jako  Carlito Brigante i John Leguizamo jako Benny Blanco w "Życiu Carlita"

John Leguizamo o roli Ala Pacino w "Życiu Carlita"


John Leguizamo nie był zachwycony, że tytułowa rola przypadła Alowi Pacino, który nie jest Latynosem. Wiesz, to był znak czasów. Wcześniej zagrał Kubańczyka – powiedział w wywiadzie dla Insidera w odniesieniu do ikonicznej roli Ala Pacino w "Człowieku z blizną". Wiem, że się stara i to świetny aktor, genialny, był moim bohaterem. Ale człowieku, to było dziwne. To dziwaczne doświadczenie, kiedy jesteś Latynosem w historii o Latynosach napisanej przez Latynosa, a główną rolę gra biały koleś udający Portorykańczyka. Nie będę kłamał, to surrealistyczne (...). Kilka razy odrzuciłem tę rolę, ale ostatecznie zdecydowałem się zagrać.

Leguizamo opowiedział też o swoich doświadczeniach z początków kariery. Jak twierdzi, ze względu na latynoskie korzenie jego kandydatura do wielu ról była na starcie odrzucana. Kiedy chodziłem do college'u (...), biali kolesie mieli po pięć przesłuchań dziennie, a ja pięć w miesiącu. Sposób, w jaki na castingach odnoszono się do latynoskch aktorów, porównał do czasów segregacji rasowej, której symbolem był Jim Crow. Biały aktor, biały aktor, a potem raz na pięć miesięcy latynoski aktor grający mordercę. Takie miałem możliwości. 

O czym opowiada "Życie Carlita"?


Zwolniony z więzienia dzięki pomocy swojego uzależnionego od kokainy prawnika (Sean Penn), Carlito Brigante (Al Pacino) były król świata narkotyków, postanawia zerwać z niechlubną przeszłością i rozpocząć normalne życie. Podejmuje pracę jako menadżer nocnego klubu i obiecując rzetelną poprawę odnawia romans ze swoją byłą dziewczyną (Penelope Ann Miller). Wyjście na prostą nie jest jednak łatwe. Carlito na każdym kroku napotyka byłych kumpli oraz bezwzględnych młodocianych opryszków pragnących zaistnieć na scenie czarnego półświatka. Pomimo dobrych intencji Carlito znów uwikła się w brutalną walkę na śmierć i życie z siłami, które nie chcą pozwolić mu odejść. Zobaczcie zwiastun: 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones