Dokument o Romanie Polańskim w Cannes

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Dokument+o+Romanie+Pola%C5%84skim+w+Cannes-84636
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes w tym roku obchodzi swój jubileusz. To już 65. edycja festiwalu, który od lat dyktuje trendy, odkrywa talenty, nagradza najlepszych filmowców. W trakcie Festiwalu, poza sekcją konkursową, na specjalnym, uroczystym pokazie, zostanie zaprezentowany film w reżyserii Laurent Bouzereau - "Roman Polański". To osobista, filmowa opowieść o polskim reżyserze.

Festiwal w Cannes od kilku dekad przyciąga uwagę całego filmowego świata. W tym roku z racji jubileuszowej edycji, odbędą się specjalne, uroczyste pokazy filmowe.

Na jednym z takich pokazów odbędzie się projekcja filmu o Romanie Polańskim, który odniósł największy sukces w Cannes w 2002 roku, zdobywając Złotą Palmę za najlepszy film ("Pianista"). W tym roku Polański wystąpi jako aktor - w głównej roli, w filmie o sobie.

"Roman Polański" to biograficzna opowieść o niesamowitym i złożonym życiu reżysera, człowieka, artysty. Polański nie staje za kamerą, nie reżyseruje, ale jest głównym i jedynym bohaterem wydarzeń. Film jest zapisem osobistej rozmowy z przyjacielem Andrew Braunsbergiem, jaką Polański odbył podczas domowego aresztu w szwajcarskim Gstaad.

Ta niezwykła rozmowa to próba rekonstrukcji nieistniejącego już świata, przywołanie wspomnień, zdarzeń, bolesnych i trudnych przeżyć. Reżyser wraca do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to, kim jest dzisiaj.

"Roman Polański" to tak naprawdę bestsellerowa osobista opowieść reżysera o sobie samym i swoim życiu.

Festiwal Filmowy w Cannes to międzynarodowy, prestiżowy festiwal filmowy, który swą pierwszą edycję miał tuż po wojnie, w 1946 roku. W tym roku po raz 65. zostanie wręczona Złota Palma  - główna nagroda festiwalu.  Jedynymi polskimi filmami, które zdobyły Złotą Palmę, są "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy (1981 r.) oraz "Pianista"  Romana Polańskiego (2002 r.).  Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 16 - 27 maja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones