Film Noaha Hawleya o Doktorze Doomie to polityczny thriller?

Heroic Hollywood / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Film+Noaha+Hawleya+o+Doktorze+Doomie+to+polityczny+thriller-127553
W nawale zapowiedzianych superbohaterskich projektów łatwo zapomnieć, że jeden z nich - solowy film o przygodach Doktora Dooma - przygotowuje Noah Hawley, twórca seriali "Fargo" i "Legion". Scenarzysta zdradził co nieco na temat swojej pracy.


Wieści o tym, że Hawley pracuje nad projektem, pojawiły się po raz pierwszy w lipcu zeszłego roku. Doktor Doom to oczywiście ikoniczna postać stworzona przez Stana Lee i Jacka Kirby'ego. Genialny naukowiec, głowa fikcyjnego państwa Latveria oraz arcywróg Fantastycznej Czwórki. Dotychczas postać nie doczekała się satysfakcjonującej kinowej wersji - wcielali się w nią Julian McMahon ("Fantastyczna 4", "Fantastyczna Czwórka: Narodziny Srebrnego Surfera") oraz Toby Kebbell ("Fantastyczna Czwórka").

Tak jak w przypadku "Legionu", uznałem, że gatunek ma już ograny pewien typ filmu, ale chciałem sprawdzić, co jeszcze jest możliwe w tej konwencji, powiedział Hawley. W postaci Dooma interesuje mnie to, że jest on królem wschodnioeuropejskiego kraju. Czy da się więc opowiedzieć o nim w konwencji politycznego thrillera, który miesza gatunki?

Hawley wskazał "Kapitana Amerykę: Zimowego Żołnierza" jako przykład filmu, o jakim myśli. Mój projekt jest jednak trochę inny. Wykorzystuje jednak podobny pomysł na mieszanie gatunków - nie chcę jednak zdradzać za wiele. Nie chodzi o to, żeby zrestartować serię o Fantastycznej Czwórce, ale żeby wziąć fantastyczną, niewykorzystaną w pełni postać i zbudować wokół niej film, który zadaje pytania o to, czy jest on bohaterem czy złoczyńcą, i o to, czego naprawdę chce. Udało nam się zgłębić te kwestie na poważnie.

Hawley przygotowuje swój projekt dla studia 20th Century Fox. Na razie nie wiadomo, jak wpłynie na niego potencjalne, zbliżające się wielkimi krokami, przejęcie wytwórni przez Disneya. Sprawa nie jest dla mnie chwilowo jasna. Nie brałem udziału w żadnych rozmowach na temat Marvela i tego, czy ma on plany związane z X-Men albo Fantastyczną Czwórką. Podejrzewam jednak, że gdzieś w szufladzie leży sobie taki plan.
Udostępnij: