Filmweb poleca "Aidę" i "Najmro"

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Filmweb+poleca+%22Aid%C4%99%22+i+%22Najmro%22-143887
Filmweb poleca "Aidę" i "Najmro"
Już od jutra w polskich kinach będziemy mogli oglądać wstrząsający, nominowany do Oscara dramat "Aida" Jasmili Žbanić  o masakrze w Srebrenicy oraz komedię kryminalną "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusza Rakowicza o peerelowskim królu ucieczek, Zdzisławie Najmrodzkim. Nasza redakcja postanowiła wyróżnić obydwa filmy znakiem jakości "Filmweb poleca!".


Jak czytamy w recenzji "Aidy" autorstwa Aleksandry Krajewskiej: Pomimo wyraźnego wątku politycznego "Aida" pozostaje dramatem o uniwersalnej wymowie. Historyczne zawirowania są tłem dla losów rodziny, która musi zmierzyć się z niewyobrażalną tragedią. Žbanić przeplata przerażające sceny masowej paniki z kameralnymi ujęciami Aidy, jej męża i synów, którzy starają się okazać sobie wzajemnie wsparcie. Intymność i czułość jawią się jako jedyna odtrutka na wszechobecne zło. Cały tekst przeczytacie TUTAJ.


Z kolei zachwycony "Najmro" Michał Walkiewicz pisał: Zanim Rakowicz rzucił się na głębokie wody fabularnego debiutu, pracował jako storyboardzista. Dziwnym więc nie jest, że jego film to wizualna landrynka: niemal każdy środek stylistyczny jest użyty z głową, a przestrzeń wewnątrzkadrowa staje się polem nieustannych, estetycznych eksperymentów. Naszpikowana cytatami, miejscami autotematyczna konwencja kojarzy się oczywiście z klasyką komedii kryminalnej – od "Vabanku" po wczesne filmy Guya Ritchiego – jednak Rakowicz potrafi ułożyć ze startych klocków nieoczywiste konstrukcje. Całą recenzję przeczytacie TUTAJ

Znak jakości Filmweb poleca!" to wyróżnienie przyznawane przez redakcję Filmwebu filmom zasługującym na szczególną uwagę widzów. Są wśród nich nie tylko produkcje artystyczne, ale także komercyjne, doskonale spełniające wymagania danego gatunku bądź przekraczające je w zaskakujący sposób.