Helena Bonham Carter: Nienawidzę cancel culture

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Helena+Bonham+Carter%3A+nienawidz%C4%99+cancel+culture.+Gwiazda+broni+J.K.+Rowling+i+Johnny%27ego+Deppa-148611
Helena Bonham Carter: Nienawidzę cancel culture
źródło: Getty Images
autor: Tristan Fewings
Do grona krytyków cancel culture (kultury unieważniania) dołączyła właśnie Helena Bonham Carter. W rozmowie z "The Times" brytyjska aktorka zaprotestowała przeciwko usuwaniu artystów z przestrzeni życia publicznego z powodu ich poglądów bądź prywatnych zawirowań.                           

Helena Bonham Carter: cancel culture przypomina polowanie na czarowniceCzy knebluje się usta geniuszowi ze względu na jego praktyki seksualne? W takim razie trzeba by wykluczyć miliony osób, gdybyście przyjrzeli się uważniej ich życiu osobistemu - uważa Bonham Carter - Nie można w ten sposób dyskwalifikować ludzi. Nienawidzę cancel culture. Całe to zjawisko stało się dość histeryczne. Jest w nim coś z polowania na czarownice.  

Helena Bonham Carter staje w obronie Johnny'ego Deppa i J.K. RowlingDziennikarz "The Times" zapytał aktorkę, czy hollywoodzkie osobistości, które zostały "skasowane", powinny dostać szansę na odkupienie swoich win i powrót do życia publicznego. Nie sądzę, aby dostał ją ktoś taki jak Kevin Spacey - zawyrokowała Bonham Carter - Johnny (Depp - przyp. red.) z pewnością przez to przeszedł. W opinii gwiazdy Depp - prywatnie ojciec chrzestny dwójki jej dzieci ze związku z Timem Burtonem  - został całkowicie zrehabilitowany w oczach opinii publicznej dzięki wygranemu procesowi sądowemu z Amber Heard.      

GettyImages-55332283.jpg Getty Images © Evan Agostini


Podczas wywiadu padło także pytanie o to, czy zwycięstwo Deppa jest oznaką, iż w dyskusji o ruchu #metoo wahadło wychyla się teraz w drugą stronę. Moim zdaniem ona (Heard - przyp. red.) wskoczyła na to wahadło - uważa aktorka - Na tym właśnie polega problem tego typu zjawisk - ci ludzie podążają za modą, ponieważ taki jest klimat. Chcą być twarzą, głosem takich zmian.

Bonham Carter stanęła również w obronie J.K. Rowling oskarżonej o transfobię z powodu wpisów na Twitterze, w których kpiła z niebinarności i podawała w wątpliwość konieczność używania neutralnego płciowo języka. To po prostu straszne, stek bzdur. Myślę, że padła ofiarą prześladowania – uważa aktorka - Osąd ludzi przybrał jakąś ekstremalną formę. Ona wyraziła swoją opinię, ponieważ poczuła się wykorzystana. Każdy nosi w sobie jakąś traumę i na jej podstawie formułuje swoje opinie. Trzeba uszanować ból ludzi i to, przez co przeszli. Nie wszyscy muszą się zgadzać we wszystkim — byłoby to szalone i nudne. W jej słowach nie było agresji. Jedynie powiedziała coś z własnego doświadczenia.       

Bonham Carter odniosła się również do wypowiedzi gwiazd cyklu "Harry Potter" - w tym Daniela Radcliffe'a, Emmy Watson i Ruperta Grinta - które publicznie krytykowały wpisy Rowling. Osobiście uważam, że powinni pozwolić jej mieć własne zdanie - twierdzi aktorka - Myślę jednak, że są bardzo świadomi tego, iż muszą liczyć się z opiniami swoich fanów.          

GettyImages-75021392.jpg Getty Images © Dave M. Benett


Przypomnijmy, że Bonham Carter miała okazję współpracować z J.K. Rowling przy ekranizacjach bestsellerowego cyklu powieści o Harrym Potterze. Brytyjska aktorka wcieliła się w nich w złą Bellatrix LeStrange. Jeśli chodzi o Deppa, gwiazda grała z nim w takich filmach jak "Gnijąca panna młoda", "Charlie i Fabryka czekolady", "Sweeney Todd", "Alicja w krainie czarów" i "Mroczne Cienie".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones