James Cameron o postępach w pracy nad nowymi "Avatarami"

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/James+Cameron+o+post%C4%99pach+w+pracy+nad+nowymi+%22Avatarami%22-102785
Zaczynając od grudnia 2016 kolejne części "Avatara" będą wchodzić do kin w rocznych odstępach. Do premier zostało jeszcze sporo czasu, ale praca nad filmami już trwa. James Cameron ujawnił kilka szczegółów tego procesu.
Wciąż jesteśmy na wczesnym etapie pracy, powiedział reżyser. Obecnie rozwijamy software. Ja piszę scenariusze. Projektujemy stwory, postacie i scenografię. 

Na razie więc jeszcze nie reżyseruję, ale zajmuję się całym procesem twórczym, który prowadzi do tego. Idzie to całkiem dobrze. Myślę, że efekt będzie spektakularny. Zobaczycie nowe światy, nowe środowiska, nowe kultury. Konflikt między ludzkim dążeniem do dominacji nad naturą a podejściem Na'vi pozostanie ten sam, ale objawi się on na różne nowe sposoby.

To jest wspaniałe w "Avatarze": ten świat jest tak bogaty, że mogę zgłębiać każdy temat, jaki chcę. Kiedy ma się już bohaterów kochanych przez widzów, wspaniale jest zaskakiwać publiczność zwrotami akcji, których nikt się nie spodziewa. Nie trzeba też poświęcać tyle czasu na ekspozycję, bo ludzie pamiętają poprzedni film.

Wciąż nie jest pewne, czy nowe "Avatary" zostaną w całości zrealizowane - tak jak "Hobbity" Petera Jacksona - w technologii 48 FPS. Właśnie analizuję kwestię liczby klatek na sekundę, zdradził Cameron. Jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji. Nie wiem, czy cały film, czy tylko jego fragmenty, powstaną w tej technologii. Będziemy kręcić w rozdzielczości 4K i do czasu premiery powinno być już sporo kin przystosowanych do tego formatu.