Kina IMAX zmniejszają liczbę seansów w 3D?

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kina+IMAX+zmniejszaj%C4%85+liczb%C4%99+seans%C3%B3w+w+3D-124245
Czyżby zapoczątkowany przez "Avatara" szał na filmy 3D powoli przemijał? Od czasu premiery widowiska Jamesa Camerona zaledwie kilka filmów zrobiło prawdziwy użytek z możliwości nowego formatu ("Grawitacja", "Hugo i jego wynalazek"). I wygląda na to, że widzom znudziła się technologiczna nowinka oraz zalew filmów na siłę konwertowanych do 3D.


Prezes firmy IMAX, Richard Gelfond, zapowiada, że w USA sieć kin będzie emitować więcej cyfrowych wersji 2D hollywoodzkich filmów. Powodem takiej decyzji jest "wyraźna preferencja" amerykańskich widzów, którzy częściej wybierają filmy w 2D.

Chwilowo imaksowym hitem jest "Dunkierka" Christophera Nolana - ale to film nakręcony tylko w wersji dwuwymiarowej. Co ciekawsze, kiedy w październiku do IMAXA trafi "Blade Runner 2049", film będzie wyświetlany tylko w wersji 2D.

Firma zamierza też skupić się na wyświetlaniu produkcji nakręconych przy wykorzystaniu jej technologii. Filmy, które zostały jedynie przekonwertowane do imaksowego formatu w postprodukcji, będą wyświetlane w kinach sieci zaledwie w premierowym tygodniu. Wszystko po to, by zrobić więcej miejsca na dłuższą emisję filmów nakręconych kamerami IMAX - filmów w rodzaju "Dunkierki" czy nadchodzącego "Avengers: Infinity War".

Po której stronie starcia 2D kontra 3D jesteście?