Lepiej usiądźcie. "Diuna" zalicza prawie roczny poślizg

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Lepiej+usi%C4%85d%C5%BAcie.+%22Diuna%22+zalicza+konkretny+po%C5%9Blizg-139647
Lepiej usiądźcie. "Diuna" zalicza prawie roczny poślizg
Wszyscy wiedzieliśmy, że ten moment nastąpi. Premiera "Diuny" Denisa Villeneuve'a została przesunięta. O wiele bardziej boli jednak nowa data premiery - to 1 października 2021 roku. 


Film miał zadebiutować w kinach 18 grudnia 2020, jednak pandemia koronawirusa wciąż pozostaje nieprzewidywalnym (także dla kina) żywiołem. Niedawno Warner przesunął premierę "Wonder Woman 1984" na święta, ale producenci  "Diuny"  zarzekali się, że utrzymają grudniowy termin. Dziś wiemy już, że to niemożliwe.  

 Przypomnijmy, że sytuacja amerykańskiego przemysłu filmowego jest bardzo trudna. W sobotę Cineworld ogłosiło, że wszystkie kina sieci Regal Cinemas (druga największa sieć w Stanach Zjednoczonych) oraz ponad 120 kin w Wielkiej Brytanii zostanie zamkniętych na czas nieokreślony. W ten sposób zareagowało na decyzję o usunięciu z tegorocznego kalendarza premier widowiska o przygodach Jamesa Bonda "Nie czas umierać". A wygląda na to, że to dopiero początek  łańcuszka przesuniętych premier i zamkniętych sieci kinowych.  

"Diuna" to ekranizacja kultowej powieści Franka Herberta. Akcja filmu rozgrywa się w dalekiej przyszłości.  Pustynna planeta Arrakis, zwana także Diuną, jest jedynym miejscem we wszechświecie skąd wydobywa się melanż - cenną substancję, która nie tylko przedłuża życie, ale również pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość. Z rozkazu imperatora Shaddama IV Diuna zostaje oddana w lenno szlachetnemu rodowi Atrydów. Na Arrakis przybywa książę Leto Atryda, lady Jessika oraz ich syn, Paul. Nikczemny ród Harkonnenów nie zamierza jednak oddać tak łatwo planety swoim wrogom. Bo kto włada Diuną, ten włada całym wszechświatem.

W obsadzie filmu "Diuna" znaleźli się m.in.  Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Jason Momoa i Javier Bardem.
Udostępnij: