Netflix ma nowe wytyczne: nie dla cenzury, większa oszczędność

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Netflix+ma+nowe+wytyczne%3A+nie+dla+cenzury%2C+wi%C4%99ksza+oszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87-146444
Netflix ma nowe wytyczne: nie dla cenzury, większa oszczędność
źródło: Getty Images
autor: SOPA Images
Netflix uaktualnia swoje wytyczne. Platforma opublikowała nowy oficjalny zestaw priorytetów. Ostatnio były one aktualizowane w 2017 roku. To coś na kształt oficjalnej filozofii firmy: zbiór zasad, którymi mają kierować się pracownicy serwisu. Prawdopodobnie jest to reakcja na ostatnie problemy serwisu: spadek subskrybentów oraz krytykę kontrowersyjnych treści, m.in. zawartych w stand-upie Dave'a Chappelle'a.

Netflix zamierza oszczędzać?Pierwsza zmiana dotyczy tytułu dokumentu. Dotychczas zbiór wytycznych platformy nosił nazwę "Netflix Culture", teraz zmieniono tytuł na "Netflix Culture — Seeking Excellence" ("Kultura Netfliksa - Szukając doskonałości").


Wśród nowych dyrektyw jest m.in. prośba o oszczędność. Znajdziemy tam sugestię, by pracownicy działali z "finansową odpowiedzialnością" i "rozsądnie wydawali pieniądze użytkowników". To bez wątpienia skutek pierwszego od dekady spadku subskrybentów serwisu, o jakim było niedawno głośno.


Netflix nie zamierza cenzurować swoich treściDokument zawiera też nowy rozdział "Artystyczna ekspresja", wyjaśniający, że platforma nie zamierza cenzurować "wybranych artystów bądź wypowiedzi", nawet jeśli niektórzy pracownicy uznają takie treści za szkodliwe. Sformułowane jest to bardzo dosadnie: Jeśli masz kłopot z poparciem rozpiętości naszego kontentu, możliwe, że Netflix nie jest miejscem dla ciebie.

GettyImages-1392852076.jpg Getty Images © Mike Coppola


Ta część wydaje się z kolei odpowiedzią na kontrowersje wokół Dave'a Chappelle'a i jego stand-upu "The Closer", który po premierze na platformie przez wielu był krytykowany jako transfobiczny i homofobiczny. Szef programowy Netfiksa Ted Sarandos bronił decyzji o emisji programu, co spowodowało protesty w formie grupowych odejść pracowników.

Dostarczanie rozrywki dla świata to niesamowita okazja ale również wyzwanie, bo odbiorcy mają róże gusta i punkty widzenia. Proponujemy więc szeroki wachlarz seriali i filmów. Część z nich może być prowokacyjna. Żeby pomóc użytkownikom w dokonywaniu świadomych wyborów, stosujemy kategorie wiekowe, ostrzeżenia dotyczące treści i prosty w użyciu system kontroli rodzicielskiej, czytamy w dokumencie.

Netflix walczy z przeciekamiNowa sekcja "Etyczne oczekiwania" wydaje się z kolei być odpowiedzią na wyciek finansowych danych dotyczących "The Closer" Chappelle'a i serialu "Squid Game". W październiku Netflix zwolnił pracownika, który upublicznił dane, prawdopodobnie chcąc nagłośnić fakt, że platforma zapłaciła dużo więcej za kontrowersyjny program Chappelle'a niż za koreański serial. W rozdziale znajdziemy następujące wytyczne: zachowujemy się honorowo, nawet kiedy nikt nie patrzy, oraz oczekujemy, że wszyscy pracownicy będą chronić poufne informacje, nawet jeśli nie są one oznaczone jako "poufne".

Dodano również rozdział "Reprezentacja ma znaczenie", gdzie czytamy: nasi widzowie chcą oglądać rozmaite historie i bohaterów, a nasza firma powinna odzwierciedlać tę różnorodność.

Cały dokument znajdziecie TUTAJ.