OSCARY 2015: Kandydaci z Brazylii, Kolumbii, Czech, Pakistanu i Danii

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2015%3A+Kandydaci+z+Brazylii%2C+Kolumbii%2C+Czech%2C+Pakistanu+i+Danii-107353
Brazylia, Kolumbia, Czechy, Pakistan i Dania mają swoich kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Tymczasem Akademia zdecydowała, że po raz pierwszy w historii nazwisko reżysera nagrodzonego w tej kategorii filmu zostanie umieszczone na statuetce. Umieszczone zostanie ono obok nazwy kraju.O bycie pierwszy reżyserem z nazwiskiem na statuetce powalczy m.in. Daniel Ribeiro. Jego obraz "W jego oczach" został brazylijskim kandydatem do Oscara. Historia uczucia niewidomego nastolatka do kolegi z klasy otrzymała w Berlinie nagrody Teddy i FIPRESCI.

Również Kolumbijczycy postawili na historię o nastolatku. Ich reprezentantem jest "Mateo", opowieść o 16-letnim chłopcu, którego skorumpowany wuj przekonuje, by dostał się do grupy teatralnej i szpiegował ich, raportując wujowi, jakie mają poglądy polityczne. Chłopak jednak zostaje zauroczony światem teatru, co prowadzi do konfliktu lojalności.

Pakistan wyśle do Los Angeles "Dukhtar". Jest to historia matki, która dowiaduje się, że jej 10-letnia córka została przyrzeczona jako żona znacznie starszemu wodzowi innego klanu. Bierze więc córkę i ucieka. Ich śladami wyruszają mąż bohaterki oraz siepacze przyszłego zięcia.Duńczycy na swojego kandydata wybrali "Sorg og glæde". Jest to historia Johannes i jego żony Signe. Podczas napadu psychotycznego Signe zabija ich dziecko. Para szuka sposobu, by odnaleźć sens życia i powód, by dalej być ze sobą. Obraz bazuje na doświadczeniach samego reżysera.

Czesi mają nadzieję, że Oscara przywiezie im Andrea Sedláčková. Do rywalizacji został wystawiony jej film "Fair Play", który miał swoją premierę na festiwalu w Karlowych Warach. Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. Bohaterką jest 18-letnia sprinterka Anna. Ma znaleźć się w olimpijskiej kadrze Czechosłowacji. W tym celu zostaje objęta "specjalnym programem opieki". Kiedy dowiaduje się, że podawane są jej substancje dopingowe, buntuje się. Jednak jej matka w tajemnicy przed dziewczyną kontynuuje podawanie jej chemikaliów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones