OSCARY 2017: RPA, Macedonia, Turcja i Bangladesz w rywalizacji

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2017%3A+RPA%2C+Macedonia%2C+Turcja+i+Bangladesz+w+rywalizacji-119632
Do 78 wzrosła liczba państw, które w tym roku ubiegać się będą o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Kraje mają czas do poniedziałku, by wybrać swoich reprezentantów.


Swojego kandydata ogłosiło RPA. Został nim "Noem My Skollie". Fabuła oparta została na prawdziwej historii, która przydarzyła się scenarzyście Johnowi W. Fredericksowi, który jako młody mężczyzna został skazany na śmierć przez powieszenie za morderstwo, którego nie popełnił.

Po raz 14 o Oscara ubiegać się będzie Macedonia. Reprezentantem tego kraju został "Osloboduvanje na Skopje". Jest to historia 8-letniego chłopca żyjącego w Skopje w 1942 roku. Miasto jest okupowane przez Niemców i ich bułgarskich sojuszników.

Turcja wystawiła do Oscara "Kalandar Soğuğu". Historia rodziny próbującej przeżyć w małym miasteczku u wybrzeża Morza Czarnego miała swoją premierę rok temu w Tokio.

Z kolei Bangladesz reprezentować będzie historia migrantów zarobkowych "Oggatonama". Film miał swoją premierę na targach towarzyszących tegorocznemu festiwalowi w Cannes.