Oscary 2023: Pozamiatane? "IO" przegrało z tym filmem w Cannes

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+2023%3A+Pozamiatane+%22IO%22+przegra%C5%82o+z+tym+filmem+w+Cannes-147798
Oscary 2023: Pozamiatane? "IO" przegrało z tym filmem w Cannes
Filmowi "IO" Jerzego Skolimowskiego przybyło w ostatnich dniach aż dziewięciu rywali do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Niestety jest wśród nich obraz, z którym już raz się zmierzył... i przegrał. To kandydat Belgii.

Zwiastun filmu "Blisko"




Kandydatem Belgii został bowiem film Lukasa Dhonta "Blisko". Na festiwalu w Cannes, na którym "IO" zdobyło Nagrodę Jury, belgijski kandydat do Oscara otrzymał drugie najważniejsze wyróżnienie - Grand Prix.

Film jest opowieścią o przyjaźni dwóch 13-latków. Ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego.

To drugi film Dhonta, który reprezentuje Belgię. Pierwszy - "Girl" - nie znalazł uznania wśród członków Akademii. Belgia doczekała się jednak już siedmiu nominacji oscarowych. Teraz czeka na pierwszą statuetkę.

Zwiastun filmu "Jang-e jahani sevom"





Iran również postawił na festiwalowego pewniaka. Do Los Angeles wysyła najlepszy film sekcji Horyzonty zakończonego niedawno festiwalu w Wenecji, "Jang-e jahani sevom".

To historia mocno naznaczonego przez życie bezdomnego robotnika. Nagle otrzymuje szansę pracy na planie filmu o zbrodniach popełnionych przez Hitlera w czasie II wojny światowej.

Dwukrotnie, za sprawą reżysera Asghara Farhadiego, Iran wywalczył Oscara. W czasie ostatniej edycji "Bohater" Farhadiego znalazł się na skróconej liście do nominacji.

Zwiastun filmu "Niepokalana"





Również z Wenecji, tyle że ubiegłorocznej edycji Dni Weneckich, pochodzi kandydat Rumunii. To dramat "Niepokalana".

Bohaterką filmu jest młoda Daria, która rozpoczyna odwyk, aby pozbyć się nałogu, w który wpędziła ją pierwsza miłość. Jej niewinność zapewnia jej ochronę ze strony głównie męskich narkomanów w środku. Przyjdzie jej jednak za to zapłacić wysoką cenę.

Rumunia rozpoczęła walkę o Oscary w latach 60., jednak do dziś doczekała się tylko jednej nominacji (za "Kolektyw").

Zwiastun filmu "Skrzynka"




Także przed rokiem na festiwalu w Wenecji, tyle że w konkursie głównym, swoją premierę miał film reprezentujący Wenezuelę. Nosi on tytuł "Skrzynka".

Jest to historia nastolatka ze stolicy Meksyku, który jedzie na północ kraju, by odebrać prochy ojca znalezionego w zbiorowej mogile. Po drodze spotyka jednak mężczyznę, który jest podobny do jego ojca. Zaczyna więc żywić nadzieję, że być może los rodzica jest inny od tego, jaki podaje się oficjalnie.

"Skrzynka" jest drugim filmem reżyser Lorenzo Vigasa wystawionym do oscarowej rywalizacji przez Wenezuelę. Pierwszym był nagrodzony Złotym Lwem "Z daleka", który jednak nie otrzymał nominacji. Kraj ten wciąż czeka na pierwszą nominację.

Fragment filmu "Alma Viva"





Z tego samego canneńskiego festiwalu, na którym nagrodzono "Blisko" i "IO", pochodzi portugalski kandydat do Oscara "Alma Viva".

Jest to historia młodziutkiej Salomé, która jak co roku w wakacje wraca do rodzinnej wioski w górach. To lato będzie jednak inne, ponieważ niespodziewanie umiera jej babcia. Podczas gdy dorośli wykłócają się o szczegóły pogrzebu, dziewczynkę nawiedza duch tej, o której niektórzy mówili, że jest wiedźmą.

Portugalia zaczęła starania o Oscara na początku lat 80. Do dziś żaden kandydat tego kraju nie znalazł się choćby na skróconej liście do nominacji.

Film "Balada"




Kandydatem Bośni i Hercegowiny został natomiast film "Balada". Jego premiera odbyła się w sierpniu na festiwalu w Sarajewie.

Film jest historią kobiety, która po rozpadzie 10-letniego małżeństwa wraca, by zamieszkać z rodzicami. Prowincjonalna moralność, nadwyrężone relacje z matką bardzo jej ciążą. Do tego, szanse na zdobycie opieki nad córką ma minimalne, ponieważ nie potrafi znaleźć stałej pracy. Jedyną radością są przesłuchania do roli w kręconym w okolicy filmie.

Od czasy rozpadu Jugosławii Bośnia i Hercegowina zdołała zdobyć jednego Oscara, a przed dwoma laty nominację za zrealizowaną w koprodukcji z Polską "Aidę".

Zwiastun filmu "Sabaya i jej kino"





Izrael reprezentować będzie obsypany nagrodami Ofir film "Sabaya i jej kino". Jego premiera miała miejsce przed rokiem na festiwalu w Jerozolimie.

Osiem kobiet, Arabek i Żydówek z miasta Hadera, bierze udział w warsztatach wideo. Prowadzi je Rona, młoda reżyserka filmowa, która uczy kobiety dokumentować przy pomocy kamer swoje życie. Po obejrzeniu kolejnych nagrań z domów kobiety, które pochodzą z bardzo różnych środowisk, dyskutują, dopytują, udzielają sobie rad i śmieją się.

Izrael zdobył już 10 nominacji do Oscarów. Jednak ani jeden z nich nie zdołał wywalczyć statuetki.

Zwiastun filmu "Ainaa Jhyal Ko Putali"





Aktualnie najstarszym filmem w oscarowej rywalizacji jest kandydat Nepalu "Ainaa Jhyal Ko Putali". Jego światowa premiera miała miejsce w 2020 roku na festiwalu w Pusan.

Jest to opowieść o więzi 13-letniej dziewczynki i jej 9-letniego brata. Dziewczynka pilnie uczy się do egzaminów. Jej brat cały czas rozrabia, rozpraszając jej uwagę.

Nepal wraca do oscarowej rywalizacji po czteroletniej przerwie. Do tej pory kraj ten zgłosił 11 filmów i tylko pierwszy z nich - "Himalaya - dzieciństwo wodza" - wywalczył nominację.

Zwiastun filmu "Muru"





Swojego kandydata w tym roku zgłosiła także Nowa Zelandia. Postawiła na inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film "Muru".

Obraz przedstawia kulisy wydarzeń z października 2007 roku. To wtedy nowozelandzka policja przeprowadziła serię interwencji w związku z podejrzeniami o nielegalnych szkoleniach grup paramilitarnych mogących stanowić zagrożenie terrorystyczne.

Nowa Zelandia bardzo rzadko decyduje się na oscarową rywalizację. "Muru" jest dopiero siódmym filmem walczącym o statuetkę. Na razie żaden obraz z tego kraju nie znalazł się na liście nominacji.

OSCARY 2023: Zgłoszeni kandydaci



Lista skrócona kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy zawierająca 15 tytułów zostanie ogłoszona 21 grudnia. Pięciu nominowanych poznamy 24 stycznia 2023 roku.

Albania: "Një Filxhan Kafe dhe Këpucë të Reja Veshur"
Algieria: "Nos frangins"
Armenia: "Avrorayi lusabats'y"
Austria: "W gorsecie"
Belgia: "Blisko"
Boliwia: "Utama"
Bośnia i Hercegowina: "Balada
Brazylia: "Marte Um"
Bułgaria: "Maĭka"
Chorwacja: "Sigurno mjesto"
Czarnogóra: "Elegija lovora"
Czechy: "Il Boemo"
Ekwador: "Lo invisible"
Finlandia: "Dziewczyny"
Grecja: "Magnitika pedia"
Gruzja: "Didi shesveneba"
Gwatemala: "El silencio del topo"
Hiszpania: "Alcarràs"
Holandia: "Narcosis"
Indonezja: "Ngeri-Ngeri Sedap"
Iran: "Jang-e jahani sevom"
Irlandia: "An Cailín Ciúin"
Izrael: "Sabaya i jej kino"
Japonia: "Plan 75"
Kanada: "Wieczna wiosna"
Kazachstan: "Zhizn"
Korea Południowa: "Podejrzana"
Kosowo: "Szukając Venery"
Kostaryka: "Domingo y la niebla"
Łotwa: "Janvāris"
Nepal: "Ainaa Jhyal Ko Putali"
Niemcy: "Na Zachodzie bez zmian"
Nowa Zelandia: "Muru"
Panama: "Cumpleañero"
Paragwaj: "Eami"
Polska: "IO"
Portugalia: "Alma Viva"
Rumunia: "Niepokalana"
Słowacja: "Oběť"
Słowenia: "Orkester"
Szwajcaria: "Kawałek nieba"
Tajwan: "Gai si de a xiu luo"
Tunezja: "Taht el Karmouss"
Turcja: "Powtórka"
Uganda: "Tembele"
Ukraina: "Klondike"
Urugwaj: "Pracodawca i pracownik"
Wenezuela: "Skrzynka"
Węgry: "Blokád"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones