Osiem Oscarów dla "Slumdoga", Penn i Winslet nagrodzeni

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Osiem+Oscar%C3%B3w+dla+%22Slumdoga%22%2C+Penn+i+Winslet+nagrodzeni-49571
W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu w Kodak Theater w Hollywood odbyła się 81. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Ponieważ zwycięzcy w poszczególnych kategoriach byli w zasadzie znani już na długo przed ceremonią – wyjątkiem była kategoria 'aktor pierwszoplanowy' – organizatorzy musieli wymyślić nową formułę, by zachęcić widzów do pozostania przed telewizorami przez ponad trzy godziny. W rezultacie podkradli pomysły z gali wręczenia nagród Tony i zorganizowali najbardziej gejowską z ceremonii w historii Oscarów. Udobruchali w ten sposób walczących o równouprawnienie, którym nie w smak było przyznanie nagrody za działalność humanitarną komikowi Jerry'emu Lewisowi nie przebierającemu w słowach, kiedy mowa o homoseksualistach.

Hugh Jackman dwoił się i troił, śpiewając i tańcząc. Mniej było w tym roku dowcipów. Lekkim faux pas był segment 'in memoriam', kiedy realizatorów bardziej interesowała scena, niż klipy ze zmarłymi twórcami. Podobnie przy prezentacji muzyki, zamiast fragmentów filmów oglądaliśmy grających muzyków. Pięknym pomysłem było jednak ogłaszanie nominacji i nagród aktorskich przez byłych laureatów. Zaś Judd Apatow zdobył jeszcze więcej fanów po umieszczeniu w swoim filmiku z Jamesem Franco i Sethem Rogenem Janusza Kamińskiego – był to jedyny polski akcent tego wieczoru.

A same nagrody? Niemalże wszystkie nagrody powędrowały tam, gdzie powędrować miały. Zaskoczeniem może być jedynie Oscar obcojęzyczny, gdzie japoński obraz "Okuribito" wygrał z faworytami "Walcem z Baszirem" czy "Klasą".

Najlepszym filmem okazał się "Slumdog. Milioner z ulicy". Obraz zdobył w sumie osiem statuetek. Choć zdobył 10 nominacji, szanse miał tylko na 9 Oscarów, gdyż dwukrotnie nominowany był w jednej kategorii. "Slumdoga" nagrodzono za reżyserię, scenariusz adaptowany, zdjęcia, montaż, muzykę, piosenkę i dźwięk. Kategorią, w której film nie zdobył Oscara był montaż dźwięku, gdzie statuetka powędrowała w ręce twórców "Mrocznego rycerza". Była to jedna z dwóch nagród przyznanych filmowi. Drugą otrzymał Heath Ledger, a w imieniu jego córki statuetkę odebrali jego rodzice.

Drugim najbardziej obsypanym filmem wieczoru był "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", który otrzymał trzy Oscary. To jednak słaba pociecha, gdyż obraz nominowano aż w 13 kategoriach. Dwa Oscary przypadły także "Obywatelowi Milkowi": za scenariusz oraz dla najlepszego aktora pierwszoplanowego Seana Penna. Jest to drugi Oscar aktora.

Najlepszą aktorką uznano Kate Winslet, która w końcu, za szóstym podejściem zdobyła Oscara. W kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa wygrała Penelope Cruz, która nominowana była do nagrody Akademii po raz drugi.

Wciąż bez Oscara pozostaje kompozytor Thomas Newman, który ma już na swoim koncie 10 nominacji (z czego dwie za "WALL.E" w tym roku). Bez nagrody pozostaje również operator Roger Deakins, dla którego "Lektor" był ósmą nominacją w karierze.


A oto lista nagrodzonych:

FILM:
"Slumdog. Milioner z ulicy"

REŻYSERIA:
Danny Boyle - "Slumdog. Milioner z ulicy"

SCENARIUSZ ORYGINALNY:
Dustin Lance Black - "Obywatel Milk"

SCENARIUSZ ADAPTOWANY:
Simon Beaufoy - "Slumdog. Milioner z ulicy"

AKTOR PIERWSZOPLANOWY:
Sean Penn - "Obywatel Milk"

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA:
Kate Winslet - "Lektor"

AKTOR DRUGOPLANOWY:
Heath Ledger - "Mroczny rycerz"

AKTORKA DRUGOPLANOWA:
Penelope Cruz - "Vicky Cristina Barcelona"

ZDJĘCIA:
Anthony Dod Mantle - "Slumdog. Milioner z ulicy"

MONTAŻ:
Chris Dickens - "Slumdog. Milioner z ulicy"

MUZYKA:
A.R. Rahman - "Slumdog. Milioner z ulicy"

PIOSENKA:
"Jai Ho" - "Slumdog. Milioner z ulicy"

SCENOGRAFIA:
Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo - "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

KOSTIUMY:
Michael O’Connor - "Księżna"

CHARAKTERYZACJA:
Greg Cannom - "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

DŹWIĘK:
"Slumdog. Milioner z ulicy"

MONTAŻ DŹWIĘKU:
"Mroczny rycerz"

EFEKTY SPECJALNE:
"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
"Okuribito"

PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY:
"WALL.E"

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY:
"La Maison en Petits Cubes"

PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY:
"Człowiek na linie - Man on Wire"

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY:
"Smile Pinki"

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI:
"Spielzeugland"


Recenzje obrazów nominowanych w kategorii "Najlepszy film" oraz dwie okolicznościowe "Szpule" znajdziecie TUTAJ

Wasze oscarowe typy możecie odnaleźć TUTAJ