Plus Camerimage Winners' Show w Warszawie

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Plus+Camerimage+Winners%27+Show+w+Warszawie-80222
Zanim polecisz do Los Angeles, przyjdź i zobacz:
"Plus Camerimage Winners’ Show"


W dniach 9-11 grudnia Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE oraz KINO ATLANTIC zaproszą warszawską publiczność na serię filmowych spotkań z najbardziej uznanymi obrazami XIX edycji festiwalu. Gwarantowane wizualne uniesienia i satysfakcja z obcowania z najciekawszymi filmami z całego świata.


Program Plus Camerimage Winners’ Show

Piątek 9 grudnia (sala B)
ZŁOTA ŻABA – KONKURS GŁÓWNY
W ciemności (In darkness) – Polska/Niemcy/Kanada 145 min. – godz. 21:00
POKAZ PRZEDPREMIEROWY / POLSKI KANDYDAT DO OSCARA

Sobota 10 grudnia (sala B)
KONKURS DOKUMENTALNYCH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH – godz. 16:00
ZŁOTA ŻABA: Paparazzi (Paparazzi) – Polska 33 min
WYRÓŻNIENIE: Argentyńska lekcja (Argentinian lesson) – Polska 58 min

KONKURS DOKUMENTALNYCH FILMÓW DŁUGOMETRAŻOWYCH
WYRÓŻNIENIE: Blinding – Kanada 72 min – godz. 18:00
ZŁOTA ŻABA: Lekarze (Doctors) – Polska 80 min – godz. 19:30

SREBRNA ŻABA – KONKURS GŁÓWNY
Rozstanie (Nader and simin, a separation) – Iran 145 min. – godz. 21:15

Niedziela 10 grudnia (sala B)
KONKURS FILMÓW POLSKICH / NAJLEPSZY DEBIUT OPERATORSKI
Sala samobójców (Suicide room) – Polska 110 min. – godz. 14:00

KONKURS ETIUD STUDENCKICH / KONKURS WIDEOKLIPÓW – godz. 16:15
ZŁOTA KIJANKA: Finale – Węgry 8 min
SREBRNA KIJANKA: Ludzie normalni (Normal People) – Polska 25 min
NAJLEPSZY WIDEOKLIP: Manchester Orchestra ”Simple math”
NAJLEPSZE ZDJĘCIA W WIDEOKLIPIE: Du “So hot”

NAJLEPSZY DEBIUT REŻYSERSKI
Breathing – Austria 90 min. – godz. 17:30

RÓŻA – JEDYNE W WARSZAWIE POKAZY PRZEDPREMIEROWE
PIĄTEK 9 GRUDNIA – CZWARTEK 15 GRUDNIA GODZ. 19:00
JUŻ NA 2 MIESIĄCE PRZED OFICJALNĄ PREMIERĄ – TYLKO W KINIE ATLANTIC

Szczegóły na www.kinoatlantic.pl oraz w kasach Kina Atlantic

O Festiwalu:
Plus Camerimage to festiwal o międzynarodowej renomie, który jest dedykowany autorom zdjęć filmowych, czyli prawdziwym kreatorom filmowej magii, którzy są bardzo często pomijani przez kulturę masową. Podczas XIX edycji Plus Camerimage, która odbył się w Bydgoszczy w dniach 26 listopada – 3 grudnia, festiwal przyznał szereg wyróżnień twórcom, których wkład w wizualny rozwój sztuki filmowej jest nie do ocenienia. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał John Seale, australijski operator, laureat Oscara za zdjęcia do Angielskiego pacjenta. Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym wręczona została legendarnemu dokumentaliście Albertowi Mayslesowi. Z kolei Nagroda za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną została wręczona Andrzejowi Wajdzie, jednemu z najbardziej zasłużonych twórców w historii polskiej kinematografii.
 
Nagrodę dla Duetu Reżyser – Autor Zdjęć otrzymali Todd Haynes oraz Edward Lachman, twórcy Daleko od nieba, I’m Not There oraz mini-serialu Mildred Pierce. Nagrodę dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną otrzymał Jack Fisk, wieloletni współpracownik Terrence’a Malicka i Davida Lyncha. Andy Morahan to laureat Nagrody za Niezwykłe Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów. Amerykański reżyser ma na swoim koncie między innymi teledyski dla takich zespołów Aerosmith, Van Halen, Tears for Fears, Simply Red, AC/DC czy Wham! Specjalną Nagrodę Plus Camerimage dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną otrzymał Klausa Maria Brandauer, urodzony w Austrii artysta, nominowany do Oscara za rolę w Pożegnaniu z Afryką, który całe swoje życie zawodowe poświęcił udoskonalaniu sztuki aktorskiej.
 
W Jury licznych festiwalowych konkursów zasiadły znane osobistości świata kina. Joel Schumacher, reżyser Upadku, Klienta, Czasu zabijania i Telefonu, będzie przewodniczył pracom Jury Konkursu Filmów Polskich. Na czele Jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych stanął Haskell Wexler, legendarny operator filmowy (Lot nad kukułczym gniazdem), laureat dwóch Oscarów i Złotej Żaby Plus Camerimage za Całokształt Twórczości. Natomiast Jury Konkursu Etiud Studenckich znalazł się pod wodzą Rogera Spottiswoode’a, kanadyjskiego reżysera i aktywisty, autor jednego z filmów o Jamesie Bondzie - Jutro nie umiera nigdy. Poza tym na festiwalu odbyły się także retrospektywa filmów Hala Hartleya, jednego z największych twórców amerykańskiego kina niezależnego, a także przegląd filmów litewskiego mistrza Šarūnasa Bartasa.
Część konkursowa Plus Camerimage została podzielona na kilka sekcji, w których o najwyższe festiwalowe laury walczyli zarówno mistrzowie, jak i twórcy dopiero rozpoczynający swoją przygodę z kinem. Widzowie kina Atlantic otrzymają jedyną w swoim rodzaju sposobność, by zaledwie kilka dni po zakończeniu festiwalu obejrzeć zwycięskie filmy tegorocznej edycji; obrazy intrygujące, wciągające, niezwykle wyraziste pod względem strony wizualnej, które w wielu przypadkach nigdy nie trafiają do regularnej dystrybucji kinowej w Polsce.

W dniach 9-11 grudnia KINO ATLANTIC ustanowi tymczasowy filmowy pomost między Bydgoszczą i Warszawą, zapewniając swojej publiczności niezapomniane emocje i najszlachetniejsze wizualne i artystyczne wrażenia.

Do zobaczenia w kinie!
www.kinoatlantic.pl