Premiera filmu "Onirica" Lecha Majewskiego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Premiera+filmu+%22Onirica%22+Lecha+Majewskiego-110950
Po bardzo udanych pokazach przedpremierowych we Wrocławiu oraz Warszawie, 13 kwietnia w Katowicach, rodzinnym mieście Lecha Majewskiego, w kinie Kosmos, odbyła się uroczysta premiera filmu "Onirica", ostatniej części tryptyku złożonego z "Ogrodu rozkoszy ziemskich" oraz "Młyna i krzyża". "Onirica" w repertuarze kin już od 17 kwietnia!


Film w dużej mierze powstawał w stolicy Górnego Śląska i miastach aglomeracji. Poetykę filmu współtworzą katowickie ulice i wnętrza, ważnymi lokacjami były także: chorzowski park, sztolnia w Tarnowskich Górach, bytomski cmentarz, Muzeum Śląskie, centrum handlowe w Czeladzi, Skałki przy Zamku w Ogrodzieńcu. Otwierające i zamykające film sceny realizowano w Katedrze w Sosnowcu.

Lech Majewski o Katowicach: "Tu się urodziłem, tu był początek wszystkiego – życia, malowania, pisania, doświadczania świata, ludzi, sztuki, marzeń i tęsknot. Ta przestrzeń, którą odziedziczyłem po moich rodzicach jest czymś, co w sposób intymny i naturalny łączy mnie z przeszłością. Jest jak oddychanie..."


Organizatorami premiery było Stowarzyszenie "Angelus Silesius" (producent i dystrybutor filmu) oraz Instytucja Filmowa "Silesia-Film" (podziękowania dla Dyrektora Mariusza Wróbla). Uroczystą premierę wspomogli finansowo i rzeczowo firmy: Cafe Europa, Królewicz oraz Miasto Katowice.


Inne podmioty związane z regionem śląskim, a współrealizujące film: producent wykonawczy Domino Film (Małgorzata Domin), koproducenci: 24Media (Paweł Płonka), Centrum Kultury Katowice (Dyrektor Izabela Kosowska), kierownictwo produkcji GFM Grupa Fresh Media (Jacek Czepułkowski). Film był oczywiście współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (Dyrektor Agnieszka Odorowicz).
Udostępnij: