Retrospektywa Stanleya Kubricka na Festiwalu Transatlantyk

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Retrospektywa+Stanleya+Kubricka+na+Festiwalu+Transatlantyk-97022
Był już Milos Forman, był Alfred Hitchcock, a w tym roku w ramach cyklu Filmowa Droga Mistrza przyglądamy się filmografii Stanleya Kubricka, amerykańskiego twórcy uważanego przez wielu za najwybitniejszego reżysera w dziejach kina.


Znany ze swojego obsesyjnego perfekcjonizmu (kręcenie ponad setki dubli poszczególnych scen nie było na planach jego filmów niczym nadzwyczajnym) Kubrick był artystą niesamowicie wszechstronnym. W swoim dorobku miał zarówno czarny kryminał, jak i horror, film science-fiction, dramat erotyczny, wojenny i kostiumowy. Co najważniejsze, każdy z tych obrazów znacząco przyczynił się do rozwoju danego gatunku. Stanley Kubrick przez 46 lat zrealizował jedynie trzynaście pełnometrażowych fabuł, ale prawie każdą z nich krytycy określają jako przełomową.


Podczas festiwalu pokażemy sześć obrazów Stanleya Kubricka: "Mechaniczną pomarańczę", "Lśnienie", "Full Metal Jacket", "2001: Odyseję kosmiczną", "Oczy szeroko zamknięte" i "Zabójstwo", część z nich na cyfrowo zrekonstruowanych kopiach. Dopełnieniem przeglądu będzie oparta na faktach komedia "Być jak Stanley Kubrick" z Johnem Malkovichem w roli mężczyzny, który z udawania Kubricka uczynił swój sposób na życie. Opiekunem sekcji jest wybitny krytyk filmowy Tomasz Raczek, który wygłosi prelekcję przed pierwszym pokazem w ramach cyklu.

Na tegorocznej edycji festiwalu wyświetlimy także dwie długo oczekiwane komediowe premiery. "Królowie lata" to ciepła, nawiązująca do kina Wesa Andersona opowieść o trójce chłopców, którzy postanawiają zaszyć się na całe lato w lesie, z dala od cywilizacji i – przede wszystkim – rodziców.  Z kolei bohaterem "Najlepszych najgorszych wakacji" jest 14-letni, zamknięty w sobie Duncan, który uczy się otwierania na ludzi od ekscentrycznego szefa parku wodnego. W filmie pojawia się plejada hollywoodzkich gwiazd: Steve Carell, Toni Collette, Sam Rockwell i Amanda Peet. Oba tytuły widzowie TRANSATLANTYKU zobaczą jako pierwsi w Polsce!

Więcej informacji o TRANSATLANTYK Festival Poznań 2013 można znaleźć na stronie internetowej www.transatlantyk.org oraz festiwalowym profilu na Facebooku www.facebook.com/Transatlantyk