Tarantino nie chciał "Nienawistnej ósemki" na iPhone'ach

/Film / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tarantino+nie+chcia%C5%82+%22Nienawistnej+%C3%B3semki%22+na+iPhone%27ach-138237
Tarantino nie chciał "Nienawistnej ósemki" na iPhone'ach
Światło dzienne ujrzała właśnie anegdota z czasów, gdy Quentin Tarantino poszukiwał inwestorów, którzy pomogą mu sfinansować kosztowną realizację "Nienawistnej ósemki". Jak się okazuje, spotkanie reżysera z decydentami ze studia Universal nie poszło zbyt dobrze.

Historia, o której mowa, pojawiła się w artykule poświęconym Jeffowi Shellowi, prezesowi NBCUniversal. Tarantino spotkał się z przedstawicielami studia Universal, bo projekt "Nienawistnej ósemki" wymagał budżetu, który zdoła unieść realizację na taśmie 70mm oraz dystrybucję filmu w tej wersji. Reżyser chciał wykorzystać w pełni format zazwyczaj stosowany przy produkcji imponujących ekranowych eposów w rodzaju "Lawrence'a z Arabii".

Jeff Shell, który pełnił wówczas funkcję szefa studia Universal, miał jednak dla Tarantino kontrpropozycję. "A co, gdybyśmy wypuścili film na iPhone'ach?", powiedział podobno. "Świetnie", odparł Tarantino, po czym wstał i wyszedł ze spotkania.
 
Trudno się dziwić: ewidentnie Shell i Tarantino mieli skrajnie różne wizje tego, jak pokazać światu film. Reżyser celował w wielki ekran kinowy, prezes preferował zaś jeden z najmniejszych możliwych ekranów. Ostatecznie Tarantino nakręcił film z The Weinstein Company.

Co ciekawe, historia dopisała cyfrową puentę dla analogowego projektu reżysera. "Nienawistna ósemka" trafiła w końcu na platformę Netflix, gdzie film został zaprezentowany w formie 4-odcinkowego serialu.