Twórcy "Stranger Things" nie unikną procesu o plagiat

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rcy+%22Stranger+Things%22+nie+unikn%C4%85+procesu+o+plagiat-132719
Matt Duffer i Ross Duffer, twórcy przebojowego serialu Netfliksa "Stranger Things", doznali w środę porażki w sądowej batalii z Charlie'em Kesslerem, który oskarża ich o plagiat. Bracia chcieli, żeby sąd oddalił pozew, na co ten się nie zgodził i wyznaczył datę pierwszej rozprawy na 6 maja.


Kessler w pozwie podaje, że spotkał Dufferów przed laty na festiwalu Tribeca. Rozmawiał z nimi w przyjaznej atmosferze. Jednym z tematów był jego pomysł na film, który nazwał "The Montauk Project". Dufferowie ponoć byli zainteresowani współpracą, więc później przesłał im zarys scenariusza z różnymi pomysłami fabularnymi.

"The Montauk Project" miał się rozgrywać w miasteczku w stanie Nowy Jork, w którym działyby się rzeczy inspirowane różnymi miejskimi mitami, paranormalnymi wydarzeniami i spiskowymi teoriami. Kessler nakręcił nawet w 2011 roku krótkometrażówkę "Montauk" o zaginionym chłopcu, położonej niedaleko bazie, w której prowadzone są eksperymenty na dzieciach oraz o potworze z innego wymiaru, który wygląda jak zabawka.

Bracia Duffer twierdzą jednak, że miejskimi mitami i spiskowymi teoriami interesują się od lat i że nad projektem, który ostatecznie przekształcił się w "Stranger Things", pracowali od 2010 roku.

Niestety nie przedstawili niezależnych dowodów potwierdzających ich słowa. Na ich niekorzyść wydaje się też działać fakt, że kiedy Netflix ogłosił serial w 2015 roku, to pierwotnie nosił on tytuł "Montauk", a jego akcja osadzona była nie w Indianie, a na Long Island w stanie Nowy Jork.

Zanim rozpocznie się proces, prawnicy braci spróbują doprowadzić do tego, by nie ujawniono dowodów dotyczących fabuły serialu. Chcą w ten sposób uniknąć przedostania się do opinii publicznej spoilerów na temat trzeciego sezonu "Stranger Things", którego premiera zaplanowana jest na 4 lipca.

Udostępnij: