Zhang Yimou nakręci filmową wersję "Problemu trzech ciał"

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zhang+Yimou+re%C5%BCyserem+chi%C5%84skiej+wersji+filmu+%22Problemu+trzech+cia%C5%82%22-156110
Zhang Yimou nakręci filmową wersję "Problemu trzech ciał"
źródło: Getty Images
autor: China News Service
Zhang Yimou ("Hero", "Dom latających sztyletów"), reżyser chińskich klasyków kina akcji, siądzie za kamerą pełnometrażowej adaptacji "Problemu trzech ciał". Realizację projektu zapowiedział w ostatnią niedzielę Wang Changtian, szef jednego z trzech największych studiów filmowych w Chinach.

Co powiedział przyszły producent filmu?Mamy nadzieję, że Zhangowi Yimou uda się uchwycić istotę powieści "Problem trzech ciał", dokonać właściwych zmian i innowacji, a także zdobyć zainteresowanie międzynarodowego rynku - powiedział na konferencji, podkreślając wysokie ambicje przedsięwzięcia. 

Powstały w 2008 roku "Problem trzech ciał" jest pierwszą częścią trylogii autorstwa chińskiego pisarza, Cixin Liu. W Chinach książka była adaptowana już trzykrotnie: jako serial animowany, serial live-action oraz słuchowisko radiowe. Do tej pory bestseller ominął jednak ekrany kin - wyprodukowany w 2016 roku film kinowy finalnie nie trafił do dystrybucji.
Ostatnio o "Problemie trzech ciał" było głośno za sprawą serialu platformy Netflix, tworzonej przez Davida Benioffa i D.B. Weissa ("Gra o Tron") oraz Alexandra Woo ("Czysta krew"). 

GettyImages-1485307225.jpg Getty Images © VCG


Przypomnijmy fabułę "Problemu trzech ciał". Brzemienna w skutkach decyzja podjęta w Chinach przez młodą kobietę w latach 60. XX wieku rozchodzi się echem w czasie i przestrzeni, a jej konsekwencje sięgają czasów współczesnych. Gdy prawa natury w niewytłumaczalny sposób chwieją się w posadach, zżyta grupa wybitnych naukowców łączy siły ze stosującym nietypowe metody detektywem, aby stawić czoła największemu zagrożeniu w historii ludzkości.

Zdaje się, że film Zhanga Yimou ma być chińską odpowiedzią na sukces produkcji Netflixa oraz, w szczególności, na jego przekaz ideologiczny. Przypomnijmy, że premiera serialowego "Problemu trzech ciał" spotkała się z negatywnym odbiorem nacjonalistycznej publiki w Chinach. Widzowie narzekali na obecność scen jednoznacznie krytykujących chińską rzeczywistość, w szczególności w przedstawieniu okresu rewolucji kulturalnej, do dziś uważanego w kraju za temat tabu. Film Zhanga Yimou ma przedstawić polemiczną wizję, tworzoną i finansowaną przez chiński kapitał. 

Co ciekawe, Zhang Yimou swego czasu sam polemizował z główną linią partii, pośrednio bądź nie rozliczając się z niewygodną historią kraju. Od pewnego czasu zwrócił się jednak w kierunku wysokobudżetowego kina historycznego, stając się tym samym pupilkiem szerokiej chińskiej publiczności. 

Zobaczcie naszą opinię na temat Netflixowej adaptacji "Problemu trzech ciał":


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones