Zmarł Stephen Sondheim. Legendarny kompozytor i autor tekstów miał 91 lat

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zmar%C5%82+Stephen+Sondheim.+Legendarny+kompozytor+i+autor+tekst%C3%B3w+mia%C5%82+91+lat-144679
Zmarł Stephen Sondheim. Legendarny kompozytor i autor tekstów miał 91 lat
źródło: Getty Images
autor: Santiago Felipe
W wieku 91 lat zmarł Stephen Sondheim, autor muzyki i tekstów piosenek do słynnych broadwayowskich musicali, m.in. "West Side Story". Jego kompozycje mogliśmy usłyszeć w takich filmach jak "Czerwoni" i "Dick Tracy" Warrena Beatty'ego, "Pocztówki znad krawędzi" Mike'a Nicholsa, "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" Tima Burtona czy "Tajemnice lasu" Roba Marshalla. W trakcie kariery zebrał imponującą kolekcję prestiżowych nagród – wśród nich dziewięć nagród Tony, osiem Grammy, Pulitzer i Oscar. Smutną informację przekazał F. Richard Pappas, jego przyjaciel i prawnik.

Wkrótce premierę będzie mieć nowa wersja musicalu "West Side Story" w reżyserii Stevena Spielberga. Będziemy mogli usłyszeć w niej kompozycje Sondheima. Zobaczcie zwiastun: Kim był Stephen Sondheim?

 
Stephen Sondheim urodził się 22 marca 1930 roku. Jego mentorem był Oscar Hammerstein II – tekściarz i producent teatralny, współautor ponad 800 piosenek. Wiele spośród nich trafiło do standardowego repertuaru wokalistów i muzyków jazzowych. Spopularyzował on musicale, które bardziej niż na dostarczeniu rozrywki, skupiały się na fabule i bohaterach. Sondheim z powodzeniem kontynuował jego dzieło. Został okrzyknięty człowiekiem, który "wynalazł amerykański musical na nowo". Krytycy chwalili go za podejmowanie nieoczywistych tematów, daleko wykraczających poza ramy gatunku oraz wyrafinowaną muzykę i teksty.

GettyImages-1049934808.jpg Getty Images © John Keating/Newsday RM
Stephen Sondheim i reżyser James Lapine. Wspólnie stworzyli m.in. "Tajemnice lasu"

 
Stephen Sondheim przez wiele lat współpracował z reżyserem i producentem Haroldem Prince'em. Wspólnie zrealizowali takie spektakle jak "West Side Story", "Zabawna historia wydarzyła się w drodze na forum", "Mała nocna muzyka" (współpracowali także nad filmową wersją, w której wystąpiły Elizabeth Taylor i Diana Rigg) czy "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street". Wiele z nich doczekało się adaptacji filmowych z gwiazdorską obsadą. 

Na swoim koncie Sondheim miał także współpracę z takimi reżyserami filmowymi jak Alain Resnais ("Stavisky..."), Warren Beatty ("Dick Tracy") czy Mike Nichols ("Pocztówki znad krawędzi").

GettyImages-673060296.jpg Getty Images © Monica Schipper
Stephen Sondheim i Meryl Streep, która w filmowych "Tajemnicach lasu" wcieliła się w Czarownicę.

Stephen Sondheim był także współautorem scenariusza do spektaklu "Into the Woods" opartego na klasycznych baśniach braci Grimm. Meryl Streep, która wcieliła się w główną rolę w filmowej adaptacji spektaklu, w jednym z wywiadów wspominała zabawną sytuację. Aktorka poprosiła kompozytora o autograf na zeszycie z nutami. Sondheim chętnie się zgodził. Jego dedykacja brzmiała: "nie spieprz tego".