Lucy Alexis Liu

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/5846/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":8536,"rate":7.861996251171509,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/5846/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":506,"rate":8.063241106719367,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/5846/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":210,"rate":7.6380952380952385,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/5846/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":29,"rate":7.896551724137931,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/5846/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":13,"rate":7.615384615384615,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/5846/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":9,"rate":6,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}}]
7,9
8 536 ocen gry aktorskiej
Lucy Liu I
Sławę przyniosła jej rola prawniczki Ling Woo w popularnym serialu telewizyjnym "Ally McBeal". Publiczność kinowa mogła podziwiać ją m.in. obok Cameron Diaz oraz Drew Barrymore w "Aniołkach Charliego".
Lucy Liu, córka imigrantów z Chin, biochemiczki i inżyniera, zanim zdecydowała się na rozpoczęcie kariery aktorskiej, zdobyła solidne wykształcenie. Po ukończeniu w 1986 roku prestiżowego liceum Stuyvesant High School zapisała się na Uniwersytet Nowojorski. Po roku nauki przeniosła się na wydział języków i kultury Azji na University of Michigan w Ann Arbor. Równocześnie studiowała taniec i dramat, a także zajmowała się fotografią oraz tworzeniem instalacji multimedialnych. W 1993 roku doczekała się własnej wystawy w Cast Iron Gallery w Nowym Jorku.

Na scenie debiutowała podczas ostatniego roku studiów w uczelnianej inscenizacji "Alicji w Krainie Czarów", gdzie zagrała tytułową rolę. Zachęcona sukcesem postanowiła związać swoje życie z aktorstwem. Przeprowadziła się do Los Angeles i zaczęła chodzić na przesłuchania. Na życie oraz lekcje gry aktorskiej zarabiała pracując jako sekretarka, instruktorka aerobiku oraz hostessa. Wreszcie, na początku lat 90., zaczęła pojawiać się na ekranie - przede wszystkim w telewizji. W epizodzie "Beverly Hills 90210" zagrała kelnerkę w barze Peach Pit. Wkrótce można ją było oglądać w pojedynczych odcinkach seriali takich, jak: "Prawnicy z Miasta Aniołów", "Coach", "Ostry dyżur", "Z Archiwum X", "Nash Bridges", "Nowojorscy gliniarze". W sitcomie "Pearl", wyprodukowanym przez sieć telewizyjną CBS, wcieliła się w postać ambitnej studentki.

Na dużym ekranie zaczęła występować od połowy lat 90. Po epizodzie prostytutki w niezależnym dramacie "Guy" zagrała jedną z byłych dziewczyn Toma Cruise'a w komedii "Jerry Maguire" Camerona Crowe. Przez miesiąc przygotowywała się do roli Cathi Rose w "Przeklętych ulicach", gdzie partnerowała Harveyowi Keitelowi oraz Stephenowi Dorffowi. Wreszcie, wraz z sukcesem "Ally McBeal", przyszedł w karierze Liu wielki przełom. Zgłaszając się na przesłuchania, liczyła na rolę Nelle Porter. W postać tę wcieliła się ostatecznie inna aktorka - Portia de Rossi. Liu jednak tak bardzo spodobała się producentowi serialu, Davidowi E. Kelleyowi, iż ten postanowił umożliwić jej występ w jednym z odcinków. Chinka okazała się tak dobra, iż została zaangażowana na stałe. Razem z pozostałymi członkami telewizyjnej firmy prawniczej kilkakrotnie była nominowana do nagrody Gildii Aktorów Ekranowych oraz Emmy dla najlepszej obsady. Powodzenie serialu przyczyniło się do większego zainteresowania Liu także wśród reżyserów kinowych.

W 1999 roku partnerowała Melowi Gibsonowi w filmie sensacyjnym "Godzina zemsty". Nie zabrakło jej także w "Prawdziwej zbrodni", "Życie seksualne Ziemian" oraz niezbyt udanej komedii "Kumpel do bicia". Z ciepłym przyjęciem spotkała się rola zbuntowanej księżniczki Pei-Pei, którą z opresji na Dzikim Zachodzie musi ratować sam Jackie Chan w komedii "Kowboj z Szanghaju". W tym samym roku Lucy znalazła się obok Billy Crystala w obsadzie kinowej wersji popularnego w drugiej połowie lat 70. serialu "Aniołki Charliego". Po raz pierwszy otrzymała honorarium wynoszące milion dolarów. Razem z Diaz oraz Barrymore została nagrodzona przez MTV oraz Akademię Filmów Science Fiction, Fantasy i Horrorów - statuetkami dla najlepszego ekranowego zespołu.

W życiu prywatnym Liu nie jest z nikim związana, chociaż przez jakiś czas spotykała się z Nicholasem Lea. Powtarza: "Do tej pory nigdy nie miałam poczucia, iż nie kontroluję swojego przeznaczenia. W tej chwili nie mogę sobie wyobrazić, aby to się zmieniło". Dodaje: "Chcę korzystać z życia, dopóki mogę". Poza ekranem i jej wielkimi pasjami są indonezyjskie style walki, jazda konna i wspinaczka. Nadal fotografuje. Występuje także w teatrze.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 grudnia 1968

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 160 cm

Teen Choice
Zdobyła Teen Choice, 6 innych nagród i 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Teen Choice Ulubiona aktorka w serialu akcji za serial Elementary w roku 2013 Złoty Popcorn Najlepszy czarny charakter za film Kill Bill w roku 2004 Złoty Popcorn Najlepszy zespół aktorski za film Aniołki Charliego w roku 2001 wraz z: Cameron Diaz, Drew Barrymore Aktor Najlepszy filmowy zespół aktorski za film Chicago w roku 2003 wraz z: Mya, Colm Feore, Queen Latifah, Deidre Goodwin, Renée Zellweger, John C. Reilly, Taye Diggs, Denise Faye, Richard Gere, Christine Baranski, Susan Misner, Dominic West, Catherine Zeta-Jones, Ekaterina Chtchelkanova Aktor Najlepszy zespół aktorski w serialu komediowym za serial Ally McBeal w roku 1999 wraz z: Vonda Shepard, Jane Krakowski, Lisa Nicole Carson, Peter MacNicol, Courtney Thorne-Smith, Calista Flockhart, Portia de Rossi, Gil Bellows, Greg Germann
Starała się o rolę Nelle Porter w "Ally McBeal", którą dostała Portia de Rossi. Ostatecznie wcieliła się w postać Ling Woo.
Miała raka piersi, jednak poddała się operacji guza i dzięki temu, że szybko podjęła tę decyzję, dziś może cieszyć się pełnym zdrowiem.
Była przesłuchiwana do roli Chon Lin w filmie "Rycerze z Szanghaju", ale przegrała z Fann Wong.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych