Robin McLaurin Williams

Robin Williams I

biografie

(2)
 • Studiował nauki polityczne. Dopiero później odkrył w sobie talent komediowy i postanowił zostać aktorem. Uznanie publiczności najpierw zdobył w telewizyjnym serialu komediowym "Happy Days" rolą kosmity Morka z Ork. Chociaż jego pierwszy film, w którym zagrał główną rolę, zatytułowany "Popeye", nie odniósł sukcesu, to sława przyszła dwa lata później wraz z filmem George'a Roy Hilla "Świat według Garpa".

  Williams, dzielący czas między programy telewizyjne i pracę na planie filmowym, znany jest z improwizowanych, komicznych monologów. Chociaż niektóre z najświetniejszych momentów gry w "Good Morning, Vietnam" są wynikiem improwizacji, to nieprzewidywalność była jedną z przeszkód w filmowej karierze dramatycznej. Jednakże Williams rozwiał początkowy sceptycyzm krytyki, udowadniając zdolność do zdyscyplinowanej pracy w takich filmach jak "Stowarzyszenie Umarłych Poetów", "Przebudzenie" i "The Fisher King". Jednakże filmem z jego udziałem, który odniósł największy sukces w tym okresie okazał się animowany "Aladyn", w którym podkładał głos Dżina.
  Williams dołączył do znakomitej grupy aktorów (takich jak Dustin Hoffman, Jack Lemmon i trupa Monty Pythona) wkładając kobiece przebranie. Zagrał starszą szkocką nianię w familijnej komedii "Pani Doubtfire". Był to jego pierwszy film, który produkował wspólnie z żoną Marshą Garces Williams. Okazał się jednym z największych sukcesów kasowych w tamtym roku. Williams zagrał następnie w ryzykowniejszym projekcie, odtwarzając pięć różnych ról - z pięciu różnych okresów historycznych - w komedii Billa Forsytha "Being Human".

 • Jeden z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorów. W 1997 r. otrzymał Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Buntownik z wyboru". Kreacja dr. Seana Mcguire`a przyniosła Williamsowi również nagrodę Stowarzyszenia Aktorów Filmowych. 

  Urodził się w Chicago w 1951 roku. Studiował nauki polityczne w Clermond Men`s College, które porzucił i zapisał się do College of Martin na wydział teatralny. Niedługo potem przeniósł się do prestiżowej The Julliard School w Nowym Jorku, gdzie uczył się aktorstwa m.in. u Johna Housemana

  Zadebiutował w "Popeye'u" Roberta Altmana. Potem wystąpił w "Świecie według Garpa", który przyniósł mu ogromną popularność. Jedną z ważniejszych ról w jego karierze jest kreacja w "Good Morning Vietnam", za którą Robin Williams otrzymał pierwszą nominację do Oscara. Jednak prawdziwym przełomem okazała się rola w "Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" Petera Weira. Kreacja nauczyciela w męskiej szkole przyniosła Williamsowi drugą nominację do nagrody Akademii. 

  Zagrał w "Przebudzeniach" z Robertem De Niro, Patch Adams Toma Shadyaca, "Toys" Barry`ego Levinsona, filmie Stevena Spielberga "Hook", "Klatce dla ptaków" Mike`a Nickolsa, a także w "The Fisher King" Terry'ego Gilliama, za który otrzymał trzecią nominację do Oscara. Niezapomniana kreacja w komedii "Pani Doubtfire" przyniosła aktorowi nagrodę specjalną Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. 

opinie i nagrody