Recenzja filmu

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)
Chris Columbus
Olga Sawicka
Daniel Radcliffe
Rupert Grint

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter zaczarował cały świat. Zaczęło się od czytelników, jednak szybko udało się również zaczarować filmowców i teraz Harry Potter czaruje również swych widzów. Harry Potter to nastoletni ...

Harry Potter to nastoletni chłopiec, który w dzieciństwie stracił rodziców. Zostaje oddany pod opiekę wujostwa, które jednak nie jest tym zachwycone - robią to tylko i wyłącznie z obowiązku. Jego życie to koszmar, aż do dnia, kiedy to dostaje list z Hogwartu. Wiadomość zawiera potwierdzenie, iż Harry ma we wrześniu zacząć naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Od tej pory jego życie się zmienia, wkracza on do świata, w którym jest najbardziej znaną osobą, w dodatku poznaje nowych i jedynych przyjaciół, z którymi przeżywa masę przygód.

Film "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" jest adaptacją pierwszej książki z cyklu o Harrym Potterze. Jako adaptacja uważam, że została bardzo dobrze przygotowana. Odpowiednio wybrano przygody, tak by nie zatracić ważnych informacji odnośnie głównego wątku, a jednocześnie pokazano kilka pobocznych przygód młodego czarodzieja. Wprawdzie scenarzyści skrócili fabułę książki, jednak nie odczuwa się braku czegokolwiek w tym filmie.

To, co najlepsze w tym filmie to klimat. Znakomicie oddany został klimat świata czarodziejów przedstawiony w książce. Byłoby to niemożliwe bez znakomitej scenografii, kostiumów i przede wszystkim muzyki. To ona buduje odpowiedni klimat Hogwartu stylizowanego na średniowieczny gotycki zamek. Muzyka ta jest pełna tajemnicy, grozy i podniosłości. Bardzo dobrze komponuje się z obrazem.

Nie byłoby świata czarodziejów bez czarów, czasem nazywanych efektami specjalnymi. Są one naprawdę bardzo dobre i mimo, że są niemal zawsze obecne, nie udało mi się zauważyć żadnych niedociągnięć. Pod względem efektów uwagę zwraca scena gry w Quidditcha. Możemy obserwować jak kilkunastu młodych zawodników, latających na miotłach przemierza z olbrzymią prędkością boisko. Dziejące się na wysokości kilkunastu metrów rozgrywki zapierają dech w piersiach, są pełne dynamizmu i walki.

Wiernie zostały oddane również postacie. Praktycznie wszystkie postaci są takie, jakie powstają w wyobraźni w czasie czytania książki. Szczególnie role Harry'ego Pottera (Daniel Radcliffe), Hermiony Granger (Emma Watson), profesor McGonagal (Maggie Smith) i profesora Dumbledora (Richard Harris) zasługują na brawa i to zarówno za wygląd jak i zachowanie. Warto zauważyć, że większość aktorów w tym filmie to dzieci i mimo, iż brakuje im doświadczenia, to bardzo dobrze poradzili sobie ze swymi rolami.

Myślę, że film ten spodoba się zarówno miłośnikom książek o młodym czarodzieju jak i tym, którzy jeszcze nie znają tego bestselleru.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
56% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (16 głosów).
Udostępnij:
Kiedy wyszedłem z sali kinowej po obejrzeniu pierwszej ekranizacji sagi "Harry'ego Pottera", byłem nim oczarowany. Książkę czytało się znakomicie, co do filmu byłem pełen ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 71%
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to pierwsza część z cyklu książek, opowiadających o czarodzieju, który na dobre zmienił literaturę współczesną i stan portfela ich ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 55%