świat

Gra o tron

Serialowe uniwersum oparte na powieściowym cyklu fantasy autorstwa George'a R.R. Martina "Piesń lodu i ognia". Jego osią jest bezpardonowa walka o Żelazny Tron - symbol władzy nad Siedmioma Królestwami krainy Westeros. O Żelazny Tron walczą najróżniejsze frakcje, szlacheckie rody, a także ambitni uzurpatorzy. Jednak nad całą krainą ludzi wisi ponure widmo - nadchodząca od północy armia nieumarłych - Biali Wędrowcy.

Westeros to kraina zróżnicowana geograficznie, etnicznie i politycznie. Podzielona jest na Siedem Krain oraz zarządzających nimi rodów: Królewskiej Przystani. To Królestwo Północy (ród Stark), Królestwo Wysp i Rzek (ród Hoare), Królestwo Doliny, Królestwo Skały (ród Lannisterów), Królestwo Reach (ród Tyrell), Dorne (ród Martell), Królestwo Krain Burzy (Baratheon). Wspomniane Królestwa oddzielone są od dzikich ziem Murem strzeżonym przez Nocną Straż - to właśnie zza Muru wędruje na Westeros biała armia. I choć autonomiczne, to podlegają scentralizowanej władzy Żelaznego Tronu w stolicy Siedmiu Królestw, Królewskiej Przystani. Westeros pełne jest fantastycznych stworzeń - poza dowodzonymi przez Nocnego Króla Białymi Wędrowcami są to m.in. Giganci, Dzieci Lasu, czy powracające z niebytu smoki. Pozostaje też areną epickich bitew, politycznych intryg na szczytach władzy, religijnych wojen domowych oraz niezliczonych spisków. Wśród najważniejszych "graczy" o Tron znajdują się m.in. są to m.in. Jon Snow, Cersei Lannister, Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister, Jaime Lannister, Eddard Stark, Robb Stark, Stannis Baratheon, Sansa Stark, Joffrey Baratheon czy Littlefinger.

Serialowa "Gra o tron" liczy 8. zamkniętych sezonów (uzupełnionych grą wideo pod tym samym tytułem). Cztery pierwsze pozostają umiarkowanie zgodne z literą powieści Martina. Z czasem jednak telewizja wyprzedziła literaturę, a "Gra o tron" stała się wyłącznym dziełem scenarzystów i showrunnerów serialu. Ponieważ Martin nie dokończył jeszcze powieści, niewykluczone, że niedługo doczekamy się aż dwóch, kanonicznych linii narracyjnych.

Więcej Mniej
Ród smoka
Zwiastun nr 3 (Zielony Zwiastun, polski)
Gra o tron
Zwiastun nr 19 (polski, sezon 8)
Game of Thrones - A Telltale Games Series
Zwiastun nr 6 (spoiler)
Gra o Tron
Zwiastun nr 2
Gra o tron: Początek
Zwiastun nr 1
Serial Killers
Serial Killers Wybieramy najlepsze seriale 2022 roku

Muszę przyznać że w pierwszym sezonie rodu smoka nie dotrwałem do końca sezonu bodajże skończyłem go na czwartym piątym odcinku, jestem prawdziwym fanem Gry o tron ale ród smoka..... Powiem tak ród smoka mnie na razie rozczarował, serial nie spełnił moich podstawowych oczekiwań w stosunku do poprzedników nie ma tego...

więcej
Gra o tron jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones