Serialowe uniwersum oparte na powieściowym cyklu fantasy autorstwa George'a R.R. Martina "Piesń lodu i ognia". Jego osią jest bezpardonowa walka o Żelazny Tron - symbol władzy nad Siedmioma Królestwami krainy Westeros. O Żelazny Tron walczą najróżniejsze frakcje, szlacheckie rody, a także ambitni uzurpatorzy. Jednak nad całą krainą ludzi wisi ponure widmo - nadchodząca od północy armia nieumarłych - Biali Wędrowcy.
Westeros to kraina zróżnicowana geograficznie, etnicznie i politycznie. Podzielona jest na Siedem Krain oraz zarządzających nimi rodów: Królewskiej Przystani. To Królestwo Północy (ród Stark), Królestwo Wysp i Rzek (ród Hoare), Królestwo Doliny, Królestwo Skały (ród Lannisterów), Królestwo Reach (ród Tyrell), Dorne (ród Martell), Królestwo Krain Burzy (Baratheon). Wspomniane Królestwa oddzielone są od dzikich ziem Murem strzeżonym przez Nocną Straż - to właśnie zza Muru wędruje na Westeros biała armia. I choć autonomiczne, to podlegają scentralizowanej władzy Żelaznego Tronu w stolicy Siedmiu Królestw, Królewskiej Przystani. Westeros pełne jest fantastycznych stworzeń - poza dowodzonymi przez Nocnego Króla Białymi Wędrowcami są to m.in. Giganci, Dzieci Lasu, czy powracające z niebytu smoki. Pozostaje też areną epickich bitew, politycznych intryg na szczytach władzy, religijnych wojen domowych oraz niezliczonych spisków. Wśród najważniejszych "graczy" o Tron znajdują się m.in. są to m.in. Jon Snow, Cersei Lannister, Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister, Jaime Lannister, Eddard Stark, Robb Stark, Stannis Baratheon, Sansa Stark, Joffrey Baratheon czy Littlefinger.
Serialowa "Gra o tron" liczy 8. zamkniętych sezonów (uzupełnionych grą wideo pod tym samym tytułem). Cztery pierwsze pozostają umiarkowanie zgodne z literą powieści Martina. Z czasem jednak telewizja wyprzedziła literaturę, a "Gra o tron" stała się wyłącznym dziełem scenarzystów i showrunnerów serialu. Ponieważ Martin nie dokończył jeszcze powieści, niewykluczone, że niedługo doczekamy się aż dwóch, kanonicznych linii narracyjnych.
Czy tylko ja uważam że ten serial to jedna wielka porażka? Drewniane charaktery, fabuła drętwa. Nudzę się na każdym odcinku, a odc. 6 to powinien się nazywać "Porody". Tak jak Grę o Tron oglądało się z zapartym tchem każdy odc każdego sezonu, tak ten... przy odc. 6 czekam KIEDY TAM SIĘ COŚ ZACZNIE DZIAĆ?
Po tym jak minął niesmak ósmym sezonem serialu, wszystkie książki cyklu przeczytałem już dawno temu, a oczekiwanie na "Wichry zimy" przedłuża się w nieskończoność postanowiłem zapoznać się z grą Cyanide. Dość długo czekałem z zakupem tego tytułu licząc na jakąś promocję, ale nigdy nie... więcej