film

Footloose

1984
1 godz. 47 min.
7,3 26 894
oceny
7,3 10 1 26894
6,4 8
ocen krytyków
Wychowany w Chicago Ren przeprowadza się do małego miasteczka, gdzie panuje zakaz tańczenia i słuchania rockowej muzyki. Chłopak buntuje rówieśników przeciwko lokalnej władzy.  więcej mniej
Footloose zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Ren McCormack (Kevin Bacon) przeprowadza się wraz z mamą do małego miasteczka. Już na początku swojego pobytu naraża się lokalnym chuliganom, podpada nauczycielom, a przede wszystkim wdaje się w konflikt z pastorem (John Lithgow), który wydaje się być najważniejszą personą w okolicy. Ren nie może zrozumieć dziwnych zasad panujących wRen McCormack (Kevin Bacon) przeprowadza się wraz z mamą do małego miasteczka. Już na początku swojego pobytu naraża się lokalnym chuliganom, podpada nauczycielom, a przede wszystkim wdaje się w konflikt z pastorem (John Lithgow), który wydaje się być najważniejszą personą w okolicy. Ren nie może zrozumieć dziwnych zasad panujących w miasteczku - zakazu słuchania rockowej muzyki i zakazu tańca. Postanawia podbuntować tutejszą młodzież i obalić panujące reguły.

boxoffice
$80 035 402 w USA
budżet
$8 200 000
studio
IndieProd Company Productions / Paramount Pictures
tytuł oryg.
Footloose
inne tytuły
Początkowo rolę Rena MacCormacka miał zagrać Christopher Atkins. Główną rolę mieli grać następnie Tom Cruise i Rob Lowe. Ten pierwszy był jednak zajęty na planie filmu "Wszystkie właściwe posunięcia", zaś Lowe doznał urazu. Ponadto propozycję zagrania Rena dostali John Travolta i Jon Bon Jovi, ale obaj ją odrzucili.
Rolę Ariel Moore odrzuciły: Melanie Griffith, Michelle Pfeiffer, Jamie Lee Curtis, Rosanna Arquette, Meg Tilly, Julia Louis-Dreyfus, Heather Locklear, Meg Ryan, Jennifer Jason Leigh, Jodie Foster, Phoebe CatesTatum O'Neal, Bridget FondaLori Loughlin, Diane Lane i Brooke Shields. Z roli zrezygnowały również: Daryl Hannah na rzecz udziału w filmie "Plusk", oraz Elizabeth McGovern na rzecz produkcji "Dawno temu w Ameryce". O możliwość wcielenia się w postać ubiegały się też: Madonna i Haviland Morris. Ostatecznie w filmie wystąpiła Lori Singer.
Pierwotnie rolę Rusty miała otrzymać Tracy Nelson.
"Footloose" z 1984 roku to głównie niepowtarzalna muzyka, ale także zdecydowanie obraz jednego aktora. Wypływający na szerokie wody Kevin Bacon jako Ren MacCormack oszałamia sprawnością fizyczną (choć w pamiętnej scenie w magazynie zastępowali go aż… czterej kaskaderzy), lekkością w tańcu i scenami, gdy kocie ruchy to nie wszystko, a potrzebna jest odpowiednia mimika.  więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych