"Mroczny Rycerz powstaje" mniejszym sukcesem niż "Batman" Burtona?

/Film / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Mroczny+Rycerz+powstaje%22+mniejszym+sukcesem+ni%C5%BC+%22Batman%22+Burtona-88217
Batman na dużym ekranie równa się przebój. Jak pokazują jednak szczegółowe obliczenia, przebój przebojowi nierówny. Zobaczcie, ilu ludzi w rzeczywistości obejrzało w kinach filmy o Człowieku Nietoperzu.


W USA "Batman" Tima Burtona zarobił 251 milionów dolarów, "Batman Początek" Christophera Nolana 205 milionów, a jego "Mroczny Rycerz" - 533 miliony. "Mroczny Rycerz powstaje" ma już na koncie 413 milionów i suma ciągle rośnie.

Ale w 1989 roku cena biletu kinowego w USA była dwukrotnie niższa i wynosiła 4 dolary (dzisiaj to 8 dolarów). Po wykonaniu prostych działań matematycznych zobaczymy, że na film Burtona sprzedano około 12 milionów biletów więcej niż na ostatnią produkcję Nolana (przynajmniej na razie). Co prawda "Mroczny Rycerz" i tak prowadzi w tym zestawieniu, wyprzedzając Burtona o kolejne 12 milionów biletów.

Gdy uwzględni się dane statystyczne, wychodzi na to, że "Batmana" zobaczył co czwarty mieszkaniec Stanów. W przypadku najnowszego filmu był to już raczej co szósty obywatel.

Skąd te informacje? Strona Box Office Mojo zawiera funkcję, za pomocą której można zrewidować listę największych frekwencyjnych rekordzistów wszech czasów poprzez uwzględnienie inflacji, ilości sprzedanych biletów itp. W związku z tym obecny zwycięzca notowań, "Avatar", znajduje się tam na miejscu... trzynastym.