"Rodzina Soprano": David Chase wspomina ostatnią scenę i potwierdza los Tony'ego

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Rodzina+Soprano%22%3A+David+Chase+wspomina+ostatni%C4%85+scen%C4%99+i+potwierdza+los+Tony%27ego-144421
"Rodzina Soprano": David Chase wspomina ostatnią scenę i potwierdza los Tony'ego
źródło: Materiały prasowe
Finał serialu "Rodzina Soprano" wzbudzał kontrowersje i prowokował rozmaite interpretacje od chwili emisji. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej ambiwalentnych serialowych zwieńczeń. W wywiadzie przeprowadzonym przy okazji premiery pełnometrażowego prequela serialu, "Wszyscy święci New Jersey", twórca David Chase opowiedział o okolicznościach powstania finałowej sceny. I potwierdził, jaki los spotkał Tony'ego Soprano (James Gandolfini). Ostrzegamy, że poniżej znajdziecie SPOILERY.

"Rodzina Soprano" - kontrowersyjne zakończenie (UWAGA! SPOILERY!)


"Rodzina Soprano" zakończyła się wyemitowanym 10 czerwca 2007 roku odcinkiem zatytułowanym "Made in America". W jego ostatniej sekwencji oglądaliśmy, jak Tony spotyka się z rodziną w małej knajpce. Kiedy jego córka Meadow spóźniona wchodzi do środka, Tony podnosi wzrok i... ekran robi się czarny.


Czy serial po prostu się skończył? Czy Tony zginął z ręki zamachowca? A może twórcy zwyczajnie zagrali na nosie widzów? Dyskusje trwają do dziś. W wywiadzie, który Matt Zoller Seitz i Alan Sepinwall przeprowadzili z Chase'em w 2018 roku, scenarzysta potwierdził jednak interpretację, zgodnie z którą oglądamy tu ostatnie chwile Tony'ego Soprano. Cóż, miałem tę scenę śmierci w głowie od lat, powiedział.

David Chase - czy Tony Soprano ginie?


W nowym wywiadzie dla The Hollywood Reporter Chase przyznaje, że nie przejęzyczył się, kiedy po raz pierwszy potwierdził śmierć Tony'ego. Ale wyjaśnia też, że scena finałowej śmierci Tony'ego, o której myślał od lat, początkowo wyglądała w jego głowie inaczej i nie uwzględniała niesławnego czarnego ekranu.

Scena, którą wymyśliłem, nie była tą sceną. Nie pomyślałem też o czarnym ekranie. Miałem scenę, w której Tony wraca samochodem ze spotkania w Nowym Jorku. Na początku każdego odcinka jechał z Nowego Jorku do New Jersey. Ostatnia scena miała być sceną, w której wraca z New Jersey do Nowego Jorku i zostaje zabity, zdradził Chase. Dodał też, że nowy pomysł przyszedł mu do głowy, gdy sam przejeżdżał obok pewnej małej knajpki serwującej śniadania. Z jakiegoś powodu pomyślałem, że Tony powinien skończyć w takim miejscu. Czemu? Nie wiem. To było dwa lata przed jej nakręceniem.

Chase zwierza się też ze swojej frustracji odbiorem zakończenia: Zirytowało mnie, jak wielu ludzi chciało zobaczyć Tony'ego martwego. Chcieli wiedzieć, że Tony został zabity. Chcieli zobaczyć jego twarz w linguini, wiesz? Pomyślałem sobie "Boże, oglądaliście tego faceta przez siedem lat i wiecie, że jest przestępcą. Ale nie mówcie mi, że w jakiś sposób go nie kochacie. Nie mówcie mi, że pod pewnym względem nie jesteście po jego stronie. I teraz chcecie zobaczyć, jak ginie? Chcecie sprawiedliwości?".

Zobaczcie odcinek programu Serial Killers, w którym Łukasz Muszyński i Jakub Popielecki rozmawiają o "Rodzinie Soprano" w tym - między innymi - o słynnym zakończeniu serialu:


"Wszyscy święci New Jersey" - o czym opowiada prequel "Rodziny Soprano"?


W kinach możemy oglądać prequel serialu zatytułowany "Wszyscy święci New Jersey". Jego akcja została osadzona w latach 60., gdy na ulicach tytułowego miasta trwała brutalna wojna między afroamerykańskimi a włoskimi gangami. Głównym bohaterem filmu jest Dickie Moltisanti (Alessandro Nivola) - weteran wojny w Wietnamie, wuj i mentor Tony'ego Soprano, a także ojciec Christophera.

W roli młodego Tony'ego pojawia się syn Jamesa Gandolfiniego, Michael Gandolfini. Ponadto w obsadzie znaleźli się Leslie Odom Jr., Vera Farmiga, Jon Bernthal i Corey Stoll. Scenariusz napisali David Chase i Lawrence Konner, a za kamerą stanął Alan Taylor.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones