"Tenet" ma mniej efektów specjalnych niż komedie romantyczne?

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Tenet%22+ma+mniej+efekt%C3%B3w+specjalnych+ni%C5%BC+komedie+romantyczne-138810
"Tenet" ma mniej efektów specjalnych niż komedie romantyczne?
"Tenet" zbliża się wielkimi krokami i marketing filmu się nasila. Christopher Nolan ujawnił właśnie, że w jego nowym widowisku jest mniej komputerowych efektów specjalnych niż w komedii romantycznej, a także zaprosił na film widzów z Chin, prezentując nowy teaser.

Film ma duży wizualny rozmach, ale liczba naszych ujęć z efektami specjalnymi  jest prawdopodobnie niższa niż w przypadku większości komedii romantycznych, zdradził Nolan w wywiadzie dla ICG Magazine.

W tym samym artykule montażystka Jennifer Lame szacuje, że w "Tenet" jest mniej niż 300 ujęć z tzw. wizualnymi efektami specjalnymi (VFX), czyli takimi, które powstają w postprodukcji poprzez manipulację nakręconego materiału, zazwyczaj przy użyciu komputera. Nolan zadbał o to, by - jak zwykle - sceny akcji powstały przy użyciu tak zwanych "praktycznych" efektów specjalnych. Kiedy trzeba więc było wysadzić w powietrze Boeinga 747, wysadzono prawdziwy samolot.

Dla porównania: film "Avengers: Koniec gry" zawiera ponad 2,000 ujęć VFX. Nolan zbliżył się do tej liczby tylko w "Interstellar". "Batman - Początek" miał takich ujęć 620, "Incepcja" - 500, a "Mroczny Rycerz Powstaje" - 450.

Tymczasem - po ogłoszeniu, że "Tenet" zadebiutuje w Chinach 4 września - na Twitterze opublikowano oficjalną wiadomość Nolana dla tamtejszych widzów. Reżyser zaznacza w niej, że film powstał z myślą o kinach, a w następującym po jego słowach klipie pojawia się kilka ujęć, których nie było w dotychczasowych zwiastunach.


W obsadzie są m.in. John David Washington, Robert Pattinson i Elizabeth Debicki. Polska premiera: 26 sierpnia.
Udostępnij: