18. MDAG: 5 wyjątkowych filmów dołącza do programu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/18.+MDAG%3A+5+wyj%C4%85tkowych+film%C3%B3w+do%C5%82%C4%85cza+do+programu-143394
18. MDAG: 5 wyjątkowych filmów dołącza do programu
źródło: Materiał nadesłany

Przeniesienie tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity z pierwotnego terminu majowego na wrzesień ma swoje dobre strony. W programie festiwalu, który odbędzie się od 3 do 12 wrześniu w siedmiu miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy) a następnie online od 16 września do 3 października na mdag.pl, znalazło się pięć dodatkowych, wyjątkowych filmów. Wśród nich opowieść o kultowym filmie Andrzeja Żuławskiego czy historia szalonej miłości kapłana LSD z intrygą CIA w tle.



Zapraszamy także na warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek, o którym kilka słów na końcu informacji prasowej.

Filmy uznanych polskich twórców


Paweł Łoziński, jeden z najsłynniejszych polskich dokumentalistów oraz Kuba Mikurda, krytyk i teoretyk kina, reżyser znany publiczności Millennium Docs Against Gravity z filmu "Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka", powracają z najnowszymi filmami. Jeden jest spojrzeniem… z balkonu na polskie społeczeństwo, drugi ujawnia kulisy powstania kultowego filmu science-fiction Andrzeja Żuławskiego - "Na srebrnym globie".

"Film balkonowy" Pawła Łozińskiego, który będzie miał swoją światową premierę na rozpoczynającym się dziś festiwalu w Locarno, zostanie pokazany po raz pierwszy w Polsce na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Reżyser chce odpowiedzieć na pytania, czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Przygląda się ludziom ze swojego balkonu w kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Łoziński zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad dwa lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.

Więcej informacji o filmie: https://www.thebalconymovie.com

"Ucieczka na Srebrny Glob" Kuby Mikurdy będzie miała podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity swoją światową premierę. To powrót do roku 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po "Trzeciej części nocy" (1971) - dobrze przyjętym debiucie - nakręcił szokującego "Diabła" (1972), który z miejsca trafił na półkę, a z reżysera uczynił w ojczyźnie persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona - Małgorzata Braunek wnosi pozew o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii - eposu science-fiction "Na srebrnym globie". Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie - jego kariera w Polsce będzie skończona.

Festiwalowe objawienia


Kolejne trzy filmy podbiły w tym roku serca publiczności i jury najbardziej prestiżowych festiwali na świecie, a teraz polska publiczność zobaczy je premierowo w Polsce w czasie Millennium Docs Against Gravity. To historie z różnych zakątków świata, opowiadające o wielkich zmianach w zachodniej kulturze w okresie kontrkultury oraz o trudnej sytuacji współczesnych migrantów.


"Summer of Soul: (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)" to reżyserki debiut Ahmira "Questlove" Thompsona (współzałożyciela i perkusisty grupy The Roots), który nagrodzony został Grand Prix Jury oraz nagrodą publiczności na Festiwalu Filmowym Sundance. Latem 1969 roku, zaledwie 160 km na południe od Woodstock, w parku Mount Morris (obecnie znanym pod nazwą Parku im. Marcusa Garveya), odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu. Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś. W filmie zobaczymy niepublikowane wcześniej występy Steviego Wondera, Niny Simone, Sly & the Family Stone, Gladys Knight & the Pips, Mahalii Jackson, B.B. Kinga, The 5th Dimension i wielu innych.

"Kapłan LSD, miłość i ja" mistrza kina dokumentalnego Errola Morrisa to film, który poruszył w tym roku publiczność na prestiżowym festiwalach CPH:DOX w Kopenhadze oraz DOC NYC w Nowym Jorku. Opowiada o niesamowitej historii miłosnej. Allen Ginsberg, poeta i aktywista podejrzewał, że Joanna Harcourt-Smith, która opętała Timothy’ego Leary'ego, profesora Harvardu, głównego orędownika używania LSD i wroga  społecznego numer jeden Richarda Nixona, była seksualną prowokatorką na usługach CIA. Miała doprowadzić do uwięzienia Leary’ego oraz - zapewne – do poddania go eksperymentom medycznym. W filmie zdobywcy Oscara Errola Morrisa, Joanna Joanna Harcourt-Smith odpowiada na te zarzuty pytaniem: "Byłam?" Jej własna relacja przygód z Learym przypomina historię Bonnie & Clyde. Film oparty jest na jej książce "Tripping the Bardo with Timothy Leary", która ukazuje, jak 27-letnia Brytyjka w krótkim czasie przeszła drogę od kochanki 52-letniego Leary'ego, poprzez towarzyszkę jego ucieczki, aż do negocjatorki między nim a CIA.

"Ostatnie schronienie" ("The Last Shelter") w reżyserii Ousmane Samassekoun to tegoroczny wielki zwycięzca festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze. Gao przez dekady było legendarnym miastem nad Nigrem w Mali, na granicy Sahary - ostatnim przystankiem przed oceanem piasku lub pierwszym portem po jego przebyciu. Dziś znajduje się tam Dom uchodźców, który stanowi namiastką domu dla tysięcy ludzi każdego roku. Spotykają się tu zarówno wyjeżdżający, którzy wciąż są pełni nadziei i desperacji w poszukiwaniu lepszego życia, jak i ci, których szczęście i siły już opuściły. Wracają w poczuciu klęski do swoich rodzin, często wstydząc się swojej porażki, przez co niekiedy przedłużają swój pobyt w Gao. "Gdy wybierasz się w drogę, nie masz już domu" – tak menadżer przytułku dla zagubionych chce przekonać dwie szesnastolatki z Burkiny do porzucenia drogi w kierunku wyśnionej Europy.

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki do udziału warsztatach Akademii Filmu Amatorskiego dotyczących podstaw filmowania i edukacji filmowej

3-dniowe, darmowe, onlinowe warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących pogłębić swoją wiedzę filmową, zarówno związaną z podstawami realizacji filmów, jak i podstawami ich analizy oraz krytyki filmowej. Podczas warsztatów skupimy się na: edukacji poprzez praktykę, wykorzystywaniu darmowych, onlinowych narzędzi, demokratycznym, partycypacyjnym charakterze medium filmowego oraz refleksji na temat edukacji.

Tematy poruszane podczas warsztatów:
1. Podstawy filmowania
2. Portret i wywiad
3. Realizacja filmów w praktyce
4. Analiza filmowa a współczesna krytyka filmowa
5. Otwarte (filmowe) zasoby edukacyjne

Zgłoszenia na warsztaty: do 10.08 (obowiązuje kolejność zgłoszeń) poprzez formularz: https://forms.gle/noXFJGCGGmz18bVMA
Więcej informacji o warsztatach: https://filmamatorski.pl/akademia-filmu-amatorskiego
Pytania: paulina.haratyk@gmail.com

Terminy warsztatów:
warsztat 1.: 18-20.08, środa - piątek, godziny: 10.00-16.00
warsztat 2.: 23-25.08, poniedziałek - środa, godziny: 10.00-16.00
warsztat 3.: 3-5.09, piątek - niedziela, godziny: 16.00-20.00 (piątek), 10.00-16.00 (sobota-niedziela)
warsztat 4.: 10-12.09, piątek - niedziela, godziny: 16.00-20.00 (piątek), 10.00-16.00 (sobota-niedziela)
pokaz wszystkich etiud zrealizowanych podczas Akademii Filmu Amatorskiego: 12.09, niedziela, godziny: 17.00-19.00

Organizatorzy: Against Gravity, Film amatorski PL, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w formie hybrydowej. Po części kinowej w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz) od 3 do 12 września, odbędzie się część online, prezentująca część filmów z programu kinowego - od 16 września do 3 października na mdag.pl. Festiwal w tym roku potrwa więc ponownie okrągły miesiąc - od 3 września do 3 października!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones