18. NOWE HORYZONTY: Festiwal uczci stulecie urodzin Bergmana

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/18.+NOWE+HORYZONTY%3A+Festiwal+uczci+stulecie+urodzin+Bergmana-127556
18. NOWE HORYZONTY: Festiwal uczci stulecie urodzin Bergmana
W stulecie urodzin jednego z najważniejszych twórców w historii kina – Ingmara Bergmana, MFF Nowe Horyzonty przystąpił do międzynarodowego projektu Bergman100. W programie 18. edycji festiwalu (26 lipca - 5 sierpnia) znajdzie się przegląd ośmiu filmów mistrza, wystawa i instalacja Instytutu Szwedzkiego oraz pokazy wielu filmowych niespodzianek poświęconych twórczości Bergmana.


Po co nam dzisiaj Ingmar Bergman (1918-2007) z jego niekwestionowaną wielkością, niepodważalnym geniuszem, jeszcze za życia zapewnionym miejscem w panteonie najważniejszych twórców kina? Może po to, by udowodnić, że do końca można kwestionować własną wielkość i odnaleźć siłę w opowiadaniu o tym, co najsłabsze, ułomne, najbardziej kruche. Przez całe twórcze życie kreślił na naszych oczach mapę własnego wnętrza, ekran traktując jako rodzaj konfesjonału. Nigdy nie brakowało mu odwagi mówienia w kinie o sprawach fundamentalnych: ambiwalentnym stosunku do wiary i Kościoła ("Bardziej wierzę w Bacha i Beethovena niż w Boga" - wyznał kiedyś), lęku przed śmiercią, poczuciu alienacji, absurdzie istnienia, skomplikowanych relacjach miłosnych i rodzinnych, o pożądaniu, szaleństwie, sztuce. I właśnie ta bezlitosna uczciwość w dzieleniu się z nami własnymi lękami, błędami, niedostatkami, słabościami i fobiami sprawia, że dzieła Ingmara Bergmana, które przypomnimy podczas Nowych Horyzontów, ani trochę się nie zestarzały.

FILMY

W programie przeglądu znajdą się zrekonstruowane cyfrowo filmy: "Wakacje z Moniką" (1953), "Tam, gdzie rosną poziomki" (1957), "Siódma pieczęć" (1957), "Persona" (1966), "Jajo węża" (1977), "Jesienna sonata" (1978), "Fanny i Aleksander" (1982) oraz "Sarabanda" (2003). W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane również najnowsze, niepokazywane jeszcze w Polsce, filmy dokumentalne poświęcone życiu i twórczości reżysera oraz współczesne filmy inspirowane kinem szwedzkiego mistrza (szczegóły wkrótce).

WYSTAWY

Podczas festiwalu w Kinie Nowe Horyzonty pojawią się ekrany z interaktywną instalacją "Ingmar Bergman 100" autorstwa Annmari Kastrup i Andersa Rabeniusa. Widzowie będą mogli obejrzeć 32 unikatowe klipy, między innymi fragmenty filmów, wywiady, materiały z planów zdjęciowych, cytaty z książek i artykułów. Autorzy instalacji zapowiadają, że będzie ona jednocześnie poważna i żartobliwa oraz odsłoni nieznaną twarz reżysera.

Wydarzeniem festiwalu będzie wystawa "W stylu Bergmana: kino, moda, sztuka", która skoncentruje się na czterech filmach reżysera: "Siódma pieczęć", "Persona", "Sceny z życia małżeńskiego" oraz "Fanny i Aleksander" oraz wpływie, jaki Bergman miał na współczesną modę i sztukę. Ten ikoniczny twórca, mimo że sam nigdy nie interesował się modą i ubierał w prosty sposób, stał się inspiracją dla wielu projektantów w Szwecji. Wystawa będzie zawierać liczne fotografie, fragmenty filmów, fotosy, plakaty, litografie oraz ubrania inspirowane kinem Bergmana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones