23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA rusza w piątek

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/23.+Forum+Kina+Europejskiego+CINERGIA+rusza+w+pi%C4%85tek-130818
Już w najbliższy piątek 23 listopada rusza 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Na tegoroczną edycję składa się ponad 90 tytułów filmowych, w tym 10 premier polskich i ponad 40 premier łódzkich. Wśród nich konkursowe pokazy polskich i europejskich debiutów i filmów drugich, retrospektywne sekcje oraz pokazy specjalne, którym towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Nie zabraknie również muzycznych wydarzeń towarzyszących. Festiwal potrwa do soboty 1 grudnia. Organizatorem FKE CINERGIA jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu Miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.


Filmem otwierającym festiwal będzie "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego, laureata trzech nagród (za scenariusz, pierwszoplanową rolę kobiecą i kostiumy) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Identyfikacja wizualna festiwalu nawiązuje do kadru z filmu "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego. 29 listopada w Szkole Filmowej w Łodzi odbędzie się specjalna projekcja filmu, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z Jerzym Stuhrem - Ambasadorem tegorocznej CINERGII.

KONKURS POLSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH

Podobnie jak w roku ubiegłym, w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich rywalizować ze sobą będą pełnometrażowe fabuły, z dokumentami i animacją. W sumie 11 filmów, różnorodnych formalnie i gatunkowo, a wśród nich m.in.: "Wilkołak" reż. Adrian Panek (Konkurs Główny na MFF w Tallinnie), "Jeszcze dzień życia" reż. Damian Nenow i Raul de la Fuente (nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza Animacja) oraz "Graniczne cięcie" reż. Igor Chojna (premiera światowa na Warszawskim Festiwalu).

W konkursie polskim, po licznych pozytywnych sygnałach z edycji 2017, ponownie zderzymy ze sobą pełnometrażowe fabuły z dokumentami i animacjami. To Cinergia jako pierwsza w kraju zdecydowała się na takie podejście do konkursowych zmagań. Trzy dziedziny kina, trzy różne sposoby opowiadania, ta sama pasja i chęć powiedzenia czegoś ważnego czy własnego. Forma nie jest już dziś najważniejsza. Liczy się prawda, szczerość i ODWAGA ukazana na ekranie – mówi Krzysztof Spór, dyrektor programowy festiwalu i koordynator konkursu polskiego.


KONKURS EUROPEJSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich zobaczymy filmy, które już zdobyły rozgłos i nagrody na międzynarodowych, prestiżowych festiwalach oraz świetne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności. O główną nagrodę powalczą m.in.: "Girl" reż. Lukas Dhont (laureat nagrody FIPRESCI, Nagrody Specjalnej, Nagrody dla najlepszego aktora w sekcji Un Certain Regard oraz Złotej Kamery na MFF w Cannes 2018, a także Nagrody Publiczności i Nagrody Specjalnej na MFF w San Sebastian, z nominacjami do nagród Europejskiej Akademii Filmowej w kategoriach: Najlepszy Film, Europejskie Odkrycie, Najlepsza Rola Męska), "Granica" reż. Ali Abbasi (Najlepszy Film sekcji Un Certain Regard na MFF Cannes 2018, z szansą na nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategoriach: Najlepszy Europejski Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Rola Kobieca), "Touch Me Not" reż. Adina Pintilie (Złoty Niedźwiedź w Konkursie Głównym Berlinale 2018, nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Europejskie Odkrycie), "Winni" Gustava Möllera (z szansą na wyróżnienia Europejskiej Akademii Filmowej w kategoriach Europejskie Odkrycie, Najlepszy Scenariusz oraz Najlepsza Rola Męska).

Zależy nam, by prezentowane w konkursie europejskim filmy były różnorodne tak formalnie jak i tematycznie. By ukazywały bogactwo i tradycje europejskich kinematografii z perspektywy filmowców na początku drogi. Z pewnością to oni już niebawem zaczną wyznaczać trendy w światowym kinie i będą robić to przez kolejne lata. Zresztą nie tylko w kinie, w ogóle w sztuce będą prowokować ważne dyskusje. Poznajcie ich już teraz – zachęca Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna festiwalu i koordynatorka konkursu europejskiego.

PONADTO W PROGRAMIE CINERGII

W programie festiwalu znalazły się także przekrojowe sekcje, takie jak Panorama Kina Europejskiego. Pojawią się tu filmy mistrzów, będą produkcje nagradzane i powszechnie cenione, ale też skromne filmowe perełki. Panorama podzielona została na trzy bloki: Odkrycia, Mistrzowie i Festiwalowe Przeboje. W pierwszej z nich znalazły się filmy wyłącznie z polską lub łódzką premierą, w tym m.in.: "Rodzina" reż. Rok Bicek, "Berlin, Barcelona" reż. Elena Trapé, "Michael Inside" reż. Frank Berry. W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Anki Damian ("Moon Hotel Kabul") czy Alice Rohrwacher ("Szczęśliwy Lazzaro" - nagroda na MFF w Cannes, nominowany do Eurpejskich Nagród Filmowych w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz i  Najlepsza Rola Kobieca).

W sekcji Polonica zostaną zaprezentowane filmy prosto z Cannes, Berlina, Sundance, czy Toronto, m.in. "High Life" Claire Denis, "Dowłatow" Alekseya Germana czy "Ajka" Sergieja Dworcewoja. Odbędzie się też tutaj polska premiera filmu "Z pianą na ustach" z muzyką Mikołaja Trzaski.

W Panoramie Kina Światowego postawiono na emocje i różnorodność, które z powodzeniem znajdujemy także poza naszym kontynentem. W tej sekcji znalazły się filmy, które zelektryzowały publiczność na całym świecie, m.in. reżyserski debiut Paula Dano "Kraina wielkiego nieba", który widzowie w Łodzi obejrzą premierowo oraz gorąco przyjęte w Cannes "Kafarnaum" w reżyserii Nadine Labaki.

PRZEGLĄD FILMOWY Z OKAZJI ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Wśród wydarzeń filmowych tegorocznego Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, czeka na widzów specjalny przegląd filmowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, prezentujący najważniejsze dokonania polskiej kinematografii w okresie 1918-2018. "Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie" to sekcja, do której wybrano charakterystyczne i bardzo ważne polskie filmy, po jednym tytule na jedną z dziesięciu dekad ostatnich stu lat naszego kraju i są tutaj m.in.: "Pokolenie", "Nóż w wodzie", "Sanatorium pod klepsydrą". Każdemu filmowi towarzyszyło będzie wprowadzenie opisujące daną dekadę, a wybrane seanse zaszczycą swoją obecnością goście.

 
Jak co roku, tradycyjnie na Forum wręczony zostanie Złoty Glan - nagroda o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują ją twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. 

Festiwalowe projekcje odbywać będą się w kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205), kinie Helios Sukcesja (al. Politechniki 1) oraz w Szkole Filmowej w Łodzi (ul. Targowa 61/63).

#widzimysiewkinie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones