3. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy od 21 do 28 czerwca

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/3.+Festiwal+Filmowy+im.+Krzysztofa+Komedy+od+21+do+28+czerwca-105551
Dwanaście polskich filmów fabularnych powalczy o nagrodę Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas III Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy, który odbędzie się od 21 do 28 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach imprezy zaplanowano spotkania m.in. z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Mikołajem Trzaską, Robertem Więckiewiczem, panel dyskusyjny dotyczący muzyki w filmie, koncerty (m.in.: Michała Urbaniaka), pasmo muzycznych dokumentów i warsztaty filmowe. 3. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Grand Prix Komeda Muzyka Polskiego Filmu odbędzie się w dniach 21-28 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Do konkursu na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym stanie dwanaście obrazów, które swoją premierę kinową miały w minionym roku. Oceniać je będzie pięcioosobowe jury w składzie: kompozytor Zygmunt Konieczny, muzyk jazzowy Michał Urbaniak, dyrektor TVP2 Jerzy Kapuściński, muzyk i publicysta Andrzej "Idon" Wojciechowski oraz pasierb, a zarazem spadkobierca spuścizny artystycznej Krzysztofa Komedy – Tomasz Lach

Ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu 2014 nastąpi ostatniego dnia festiwalu – 28 czerwca na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury.  Wtedy też odbędzie się jazzowy koncert Michała Urbaniaka wraz z zespołem – będzie to projekt "Komedol". Koncerty to zresztą mocny akcent ostrowskiego festiwalu filmowego. Podczas trzeciej edycji publiczność usłyszy nie tylko wspomnianego Michała Urbaniaka, ale też i Mikołaja Trzaskę z zespołem oraz Adama Niedzielina, którzy w zeszłym roku ex equo zwyciężyli w konkursie (Trzaska za "Różę", a Niedzielin z Bartoszem Tomaszkiem za "Heńka"). Po koncertach odbywać się będą spotkania z muzykami, a całość zwieńczy zaplanowany na ostatni dzień festiwalu panel dyskusyjny z udziałem członków jury - "Jak się słucha polskiego filmu".

W ramach festiwalu do Ostrowa Wielkopolskiego przyjedzie także szereg gości związanych z wyświetlanymi w trakcie imprezy filmami. Wśród nich m.in. Jan Kanty Pawluśkiewicz. Kompozytor zaprezentuje na specjalnej wystawie swoje obrazy, a spotkanie z nim zwieńczy projekcję filmu "Papusza"

Z kolei gościem specjalnym innego z konkursowych tytułów – "Wałęsa. Człowiek z nadziei" będzie odtwórca tytułowej roli, Robert Więckiewicz.

W ramach pokazu pozakonkursowego festiwalowa publiczność obejrzy film "Jaskółka", w którym główną rolę gra aktorka z Ostrowa Wielkopolskiego, Ewa Kustusz. W spotkaniu z widzami towarzyszyć jej będzie reżyser obrazu Bartosz Warwas

W paśmie pozakonkursowym wyświetlone będą też dokumenty muzyczne – m.in. "Miłość" Filipa Dzierżawskiego oraz amerykański "20 Feet from Stardom".

W trakcie całej imprezy nie zabraknie także mocnych akcentów poświęconych patronowi festiwalu Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu. Będzie to m.in. filmowe pasmo – "Komeda pod gwiazdami", czyli wyświetlane wieczorem w plenerze na ostrowskim rynku  filmy z muzyką Komedy, oraz specjalny spacer "Ostrowskim szlakiem Komedy"
Ostrów Wielkopolski to bowiem "miasto Komedy". To tutaj Krzysztof Trzciński ukończył szkołę średnią, tutaj wraz z rodzicami i siostrą przez kilka lat mieszkał, tu założył swój pierwszy zespół muzyczny, tu odkryty został jego talent jazzowy. Jak to powiedział podczas pierwszej edycji festiwalu pasierb Komedy, Tomasz Lach - tutaj, w Ostrowie są korzenie Krzysztofa.

FILMY KONKURSOWE:

1. "Być jak Kazimierz Deyna" – reż. Anna Wieczur-Bluszcz, muz. Łukasz Matuszyk 
2. "Chce się żyć" – reż. Maciej Pieprzyca, muz. Bartosz Chajdecki
3. "Drogówka" – reż. Wojciech Smarzowski, muz. Mikołaj Trzaska
4. "Dziewczyna z szafy" – reż. Bodo Kox, muz. Joanna Halszka-Sokołowska, Filip Zawada
5. "Imagine" – reż. Andrzej Jakimowski, muz. Tomasz Gąssowski 
6. "Mój biegun"- reż. Marcin Głowacki, muz. Mateusz Pospieszalski 
7. "Papusza" – reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz
8. "Płynące wieżowce" – reż. Tomasz Wasilewski, muz. Bartek Schmidt - Baasch 
9. "W imię" – reż. Małgorzata Szumowska, muz. Paweł Mykietyn, Adam Walicki
10. "W ukryciu" – reż. Jan Kidawa-Błoński, muz. Antoni Komasa-Łazarkiewicz
11. "Wałęsa. Człowiek z nadziei" – reż. Andrzej Wajda, muz. Paweł Mykietyn
12. "Wszystkie kobiety Mateusza" - reż. Artur Więcek "Baron", muz. Leszek Możdżer 
Udostępnij: