American Film Festival: Ale kino+ prezentuje

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/American+Film+Festival%3A+Ale+kino%2B+prezentuje-130399
Jeszcze tylko cztery dni dzielą nas od rozpoczęcia 9. American Film Festival we Wrocławiu. W programie tegorocznej edycji ponownie znalazła się sekcja Ale kino+ prezentuje, do której trafiło 7 nowych filmów autorstwa uznanych twórców, charakteryzujących się osobnym, autorskim stylem. Wśród nich m.in. Ethan Hawke, Rick Alverson czy Bart Layton.


Ethan Hawke jako DJ promujący nieznanego jeszcze geniusza muzyki country: Blazea Foleya. Skutecznie, bo wyreżyserowany przez Hawkea film zdobył już Specjalną Nagrodę Jury na tegorocznym festiwalu Sundance dla Bena Dickeya wcielającego się w tytułową rolę. "Blaze" jest hołdem dla zapomnianego artysty i czułą balladą na cześć amerykańskiego ducha wolności.

Kto nie chciałby zapisać się na sesję terapeutyczną u Jeffa Goldbluma? "Góra" – nowy film Ricka Alversona, autora "Komedii" (3. AFF) i "Rozrywki" (6. AFF), przenosi widzów do świata amerykańskiej prowincji lat 50.: zimnego, z podskórnie pulsującą grozą, w swojej estetyce przypominającego obrazy Edwarda Hoppera. Goldblum wciela się tu w psychiatrę, który wciąga Tyea Sheridana (gwiazdę "Player One" Spielberga) w pogmatwaną relację władzy i poddaństwa.

Sheridan będzie jednym z gości 9. American Film Festival.


Elisabeth Moss (znana m.in. z "Opowieści podręcznej") w wersji drapieżnej, z rozmazanym makijażem, zachowująca się jak na punkową diwę przystało. "Her Smell" Alexa Rossa Perryego to głośny i wielobarwny portret pogrążającej się w chaosie piosenkarki Becky Something (skrywającej pod pseudonimem polskie nazwisko). Genialny obraz degrengolady przemysłu muzycznego w wersji rockowej. Do oglądania w parze z "Narodzinami gwiazdy".

Nagrodzone przez publiczność festiwalu Tribeca "W proch się obrócisz" to egzotyczne, ale jednocześnie bardzo spójne połączenie rozważań o przemijaniu i czystego slapsticku. W filmie Shawna Snydera obserwujemy owdowiałego chasyda Shmuela (w tej roli znany z nagrodzonego Oscarem "Syna Szawła" Géza Röhrig), który próbuje ustalić, co stanie się z ciałem jego zmarłej żony. Na ekranie partneruje mu m.in. Matthew Broderick. W różowym szlafroku z falbanami.


"Tyrel" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów "Uciekaj!" Jordana Peelea. W swoim nowym filmie Sebastián Silva udowadnia talent do precyzyjnego stopniowania napięcia, tworząc "najbardziej przerażający nie-horror, jaki zobaczysz w swoim życiu" (według magazynu Paste). W filmie jesteśmy świadkami z pozoru niewinnego przyjęcia urodzinowego, pełnego białych, rzekomo otwartych i tolerancyjnych facetów. To jednak tylko fasada – o czym przekona się jedyny czarnoskóry gość imprezy – który wyczuwa najsubtelniejszy rasizm przez skórę.

"Zaślepieni" w reżyserii Carlosa Lópeza Estrady to dynamiczny buddy movie; opowieść o rasie, podziałach klasowych i brutalności policji, w którym obrywa się nawet samemu Hitchcockowi, a przede wszystkim – to musical i głośno wykrzyczana skarga w rytmie hip-hopu. W roli głównej Daveed Diggs, zdobywca Grammy za broadwayowskiego "Hamiltona".

"Zwierzęta AmerykiBarta Laytona (BAFTA za "W cudzej skórze") to wybuchowy koktajl, w skład którego wchodzą najlepsze elementy thrillera, kryminału i opowieści o piekle małomiasteczkowej nudy. Czwórka studentów chce odmienić swoje monotonne życie – w tym celu postanawia zrabować bezcenne dzieło z uniwersyteckiej biblioteki. Ich skok przechodzi do historii jako jeden z najbardziej zuchwałych napadów w dziejach USA.