Ben Kingsley gwiazdą biografii Salvadora Dalego

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Ben+Kingsley+gwiazd%C4%85+biografii+Salvadora+Dalego-128088
Ben Kingsley ("Machina wojenna") zagra główną rolę w filmie biograficznym "Dali Land". Jego partnerką na planie będzie Lesley Manville ("Nić widmo").

GettyImages-622940454.jpg Getty Images © Frederick M. Brown


Kingsley wcieli się w postać słynnego malarza Salvadora Dalego. Manville będzie jego muzą i żoną - Galą. W obsadzie są także: Tim Roth jako prawa ręka artysty kapitan Moore i Frank Dillane jako młody entuzjasta sztuki malarza. Za kamerą stanie Mary Harron pracująca obecnie nad filmem o kobietach fanatycznie oddanych Charlesowi Mansonowi.

Salvador Dalí (1904-1989), hiszpański malarz i grafik, związany z ruchem surrealistycznym. Od 1921 studiował na madryckiej akademii. Około 1924 uległ wpływom malarstwa metafizycznego, a także kubizmu i futuryzmu. W tym czasie zapoznał się z poglądami S. Freuda. W 1927 namalował pierwsze obrazy o charakterze surrealistycznym: Aparat i ręka oraz Krew jest słodsza od miodu.

Pod wpływem pobytu (1937) we Włoszech zaczął nawiązywać do włoskiego renesansu (zwłaszcza Rafaela), co było przyczyną wykluczenia go z ruchu surrealistycznego. W latach 1940-1955 w USA, gdzie obok dzieł w dawnym stylu malował obrazy realistyczne. Potem wrócił do Hiszpanii i uległ wpływom miejscowego baroku. Malował eklektyczne obrazy religijne. Tematem wielu jego ówczesnych obrazów jest jego żona Gala.