Cate Blanchett i Pedro Almodóvar łączą siły. Zekranizują "Instrukcję dla pań sprzątających"

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Cate+Blanchett+i+Pedro+Almod%C3%B3var+%C5%82%C4%85cz%C4%85+si%C5%82y.+Zekranizuj%C4%85+%22Instrukcj%C4%99+dla+pa%C5%84+sprz%C4%85taj%C4%85cych%22-145074
Cate Blanchett i Pedro Almodóvar łączą siły. Zekranizują "Instrukcję dla pań sprzątających"
źródło: Getty Images
autor: Franziska Krug
Cate Blanchett zagra główną rolę w pierwszym anglojęzycznym pełnometrażowym filmie Pedra Almodóvara pt. "A Manual for Cleaning Women". To ekranizacja wydanego w 2015 roku zbioru opowiadań "Instrukcja dla pań sprzątających" pióra Lucii Berlin.      

O czym opowie film "A Manual for Cleaning Women"Literacki pierwowzór składa się z historii 43 kobiet wykonujących różnego rodzaje prace fizyczne. Autorka opowiada o zwykłym życiu i chwilach objawień: w pralniach samoobsługowych, w ośrodkach resocjalizacji i w rezydencjach klasy wyższej, wśród telefonistek, zmagających się z życiem matek, autostopowiczów i złych chrześcijan. Berlin skupia się na najbardziej ulotnych momentach życia, wydarzeniach pozornie nieistotnych lub takich, których w codziennej rutynie nie zauważamy (opis wydawcy).    

GettyImages-1152929085.jpg Getty Images © Rosdiana Ciaravolo


Prace nad ekranizacją znajdują się na razie na wczesnym etapie. Blanchett i Almodóvar produkują "A Manual for Cleaning Women" poprzez swoje firmy Dirty Films oraz El Deseo. Realizację finansuje studio New Republic Pictures ("Rocketman", "1917").

Najnowsze filmy z udziałem Cate BlanchettBlanchett - laureatkę Oscara za role w filmach "Aviator" i "Blue Jasmine" - możemy aktualnie podziwiać w komedii Adama McKaya "Nie patrz w górę". Już 28 stycznia na ekranach polskich kin zadebiutuje dreszczowiec Guillermo del Toro "Zaułek koszmarów", w którym gwiazda zagrała u boku Bradleya Coopera. W tym roku zobaczymy ją jeszcze w trzech innych filmach - "TAR" Todda Fielda", "Borderlands" Eliego Rotha oraz "Pinocchio" w reżyserii del Toro i Marka Gustafsona.

Filmografię Almodóvara zamyka melodramat "Matki równoległe", który miał swoją światową premierę na festiwalu w Wenecji. W naszej relacji z Lido pisaliśmy:  choć stworzono je z dobrze znanych fanom reżysera składników, nawet przez moment nie odnosi się wrażenia, że to film nakręcony na autopilocie. Przygotujcie się na melodramat, który ogląda się jak najlepszy dreszczowiec, a także na rozdzierającą opowieść o matczynej miłości, dziedziczeniu traum oraz sztuce jako nośniku pamięci. Mówiąc krótko, dobry almotowar.

Zwiastun filmu "Matki równoległe"