Czy Lars von Trier napastował seksualnie Björk?

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Czy+Lars+von+Trier+napastowa%C5%82+seksualnie+Bj%C3%B6rk-125399
Po tym, jak zrobiło się głośno wokół Harveya Weinsteina i jego stosunku do kobiet, na światło dzienne zaczęły wychodzić świadectwa osób napastowanych i molestowanych seksualnie przez innych wysoko postawionych członków branży filmowej. W weekend głos zabrała islandzka artystka Björk, która ujawniła, że pewien duński reżyser, którego imienia nie podała, napastował ją, kiedy grała w jego filmie.

GettyImages-468062907.jpg Getty Images © Andreas Rentz


Björk mogła nie nazwać sprawcy z imienia i nazwiska, ale biorąc pod uwagę, że wystąpiła tylko u jednego duńskiego reżysera, nikt nie miał trudności ze zidentyfikowaniem Larsa von Triera. Ten natychmiast odpowiedział na zarzuty. Stwierdził, że rzeczywiście z piosenkarką bardzo trudno mu się pracowało, ale nigdy nie napastował jej seksualnie.

W obronie reżysera stanął też producent Peter Aalbæk Jensen. Stwierdził on, że Björk była twardą kobietą, która rządziła wszystkimi na planie "Tańcząc w ciemnościach". Jak mówi, była silniejsza niż on, von Trier i wszyscy pracownicy wytwórni razem wzięci.

Björk jednak w swoim poście twierdzi, że wielokrotnie musiała odrzucać awanse reżysera, na co ten miał reagować złością i karał ją potem na planie. Artystka jest też przekonana, że "Dogville" – historia kobiety, która jest notorycznie gwałcona przez mieszkańców pewnego miasteczka – był formą odreagowania przez von Triera frustracji, jakie wywołała w nim Björk.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones