Filmweb poleca "Na noże" i "Lighthouse"

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Filmweb+poleca+%22Na+no%C5%BCe%22+i+%22Lighthouse%22-135662
Filmowa końcówka roku okazuje się zaskakująco mocna. W tym tygodniu wyróżniamy znakiem jakości "Filmweb poleca" aż dwie premiery: "Na noże" w reżyserii Riana Johnsona oraz "Lighthouse" Roberta Eggersa.


"Na noże" to kryminał, w którym pewien detektyw (Daniel Craig) musi rozwikłać zagadkę śmierci poczytnego pisarza powieści detektywistycznych. Tak pisał o filmie nasz recenzent:

Kiedy Kenneth Branagh spróbował odświeżyć Christie w "Morderstwie w Orient Expressie", wyszła mu trącąca myszką filmowa wizyta u cioci na imieninach. Johnson niby też idzie w konfekcję, ale celowo podkręca ją do stężenia rodem z filmów Wesa Andersona. Ekran aż kipi od skrupulatnie skomponowanych kadrów, ekstrawaganckiej kolorystyki i co bardziej groteskowych postaci. Mimo to wszystko pozostaje tu racjonalnie "dociążone": intryga jest zapięta na ostatni guzik i każda fabularna strzelba wystrzela  w odpowiednim momencie – chociaż niekoniecznie tak, jak się spodziewamy. Niby barokowa feeria barw, ale z solidnym fundamentem: prawdziwa tęcza grawitacji.

Całą recenzję przeczytacie TUTAJ."Lighthouse" opowiada z kolei o parze latarników (Robert Pattinson, Willem Dafoe), których surowe warunki pracy popychają na granicę choroby psychicznej. 

"Było sobie dwóch facetów w latarni morskiej" - można zaintonować na otwarcie filmu Roberta Eggersa. Światło tej latarni wydaje się przecież docierać z jakichś zamierzchłych kinowych czasów, zza mgiełki grubego ziarna czarno-białej taśmy, w cudzysłowie kwadratowej ramki kadru. Nieprzypadkowo "Lighthouse" rozpoczyna scena zmiany warty: dwie sylwetki na tle rozszalałego morza zamieniają się miejscami z dwiema innymi. W optyce reżysera czas ulega  zapętleniu, cykl dobiega końca i rozpoczyna się na nowo. Demony kina niemego z początku minionego wieku ożywają na powrót pod maską współczesnego arthouseu. Zmieniają się twarze aktorów i logotypy wytwórni w napisach początkowych, ale odwieczna groza wciąż ta sama, pisze Jakub Popielecki. 

Całą recenzję przeczytacie TUTAJ

Znak jakości "Filmweb poleca" to wyróżnienie przyznawane przez redakcję Filmwebu filmom zasługującym na szczególną uwagę widzów. Są wśród nich nie tylko produkcje artystyczne, ale także komercyjne, doskonale spełniające wymagania danego gatunku bądź przekraczające je w zaskakujący sposób.