Laureaci wrocławskiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity

Poznaliśmy laureatów wrocławskiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro filmowi "Niezwykła propozycja" Jill Magid. Wyróżnienie otrzymał też "In Touch" Pawła Ziemilskiego.

Niezwykla-propozycja.jpeg


Wrocławskie jury w składzie: Weronika Bilska, Małgorzata Kozubek, Jarosław Perduta i Filip Zawada, przyznając Grand Prix Dolnego Śląska, doceniło film za poruszanie trudnych kwestii w pełen elegancji sposób, za próbę rozwiązania konfliktu inteligentnym i twórczym dialogiem, za postawienie pytania o granice sztuki i praw autorskich, pokazanie archiwów w fascynujący sposób, a także za ukazanie silnego kobiecego portretu oraz ciekawe połączenie reżyserii i aktorstwa.

W "Niezwykłej propozycji" Jill Magid obserwujemy, jak reżyserka planuje zorganizować wystawę prac Luisa Barragána, jednego z najoryginalniejszych architektów modernistycznych XX wieku. Gdy otrzymuje odmowę dostępu do jego archiwum, postanawia wyjaśnić, dlaczego spuścizna Meksykanina jest dziś w rękach jednej osoby. Film dokumentuje próby przekonania jej do zrzeczenia się absolutnej kontroli nad archiwum i zwrócenia go do ojczyzny architekta. Pokazuje też, jak odcięcie dostępu do dzieł Barragána, może paradoksalnie ożywić jego dziedzictwo. Specjalny pokaz "Niezwykłej propozycji" zamknie wrocławską odsłonę festiwalu w niedzielę o godzinie 20:30.

Wyróżnienie dla "In Touch"

Wyróżniono także film Pawła Ziemilskiego "In Touch". Jurorzy docenili go za poszerzenie granic narracji dokumentalnej i formy, która zbliża bohaterów oraz za zwrócenie uwagi na aktualny temat masowej imigracji Polaków. Reżyser, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje nagrań rozmów prowadzonych za pośrednictwem Skype'a, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich.

Festiwal we Wrocławiu trwa do niedzieli

To jednak nie koniec filmowych emocji podczas 16. Millennium Docs Against Gravity! Przez najbliższe dwa dni widzowie zobaczą nagrodzone w Warszawie "Czarne słońca" w reż. Juliena Elie o przemocy w Meksyku, "Pułapki radykalizmu" Karen Winther o ludziach, którzy postanowili zerwać z radykalnymi organizacjami politycznymi i film "Wolną miłość", po którym odbędzie się spotkanie z reżyserem Tamerem Jandalim. W weekendowe poranki odbędą się także dodatkowe pokazy czterech tytułów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wrocławskiej publiczności. W sobotę widzowie zobaczą "Antropocen: epokę człowieka" i "Eksperyment na tratwie", z kolei w niedzielę "Ostatnią górę" i "Bellingcat: prawda w czasach postprawdy".

Pełny program 16. Millennium Docs Against Gravity dostępny jest na www.mdag.pl

zobacz też:

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię