Lilly Wachowski: "Matrix" to metafora transpłciowości

/Film / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Lilly+Wachowski%3A+%22Matrix%22+to+metafora+transp%C5%82ciowo%C5%9Bci-138790
Lilly Wachowski: "Matrix" to metafora transpłciowości
Lilly Wachowski, współreżyserka i współscenarzystka filmu "Matrix", przyznała, że interpretacja filmu jako metafory transseksualnego doświadczenia jest trafna i zgodna z autorską intencją. Twórczyni przyznaje jednak, że "korporacyjny świat" nie był wówczas gotowy na takie przesłanie.

Cieszę się, że wyszło na jaw, iż taka była nasza oryginalna intencja, powiedziała Wachowski, która w 2016 roku ujawniła, że jest osobą transpłciową. Jej siostra, Lana, zrobiła to samo sześć lat wcześniej.

Ale chociaż metafora była zamierzona, reżyserka przyznaje, że nie miała wówczas pełnej świadomości tematu i choć film opowiadał o "marzeniu transformacji", to płynął z "zamkniętej perspektywy": Nie wiem jak bardzo obecna w mojej głowie była transpłciowość, kiedy pisałyśmy scenariusz. Od zawsze żyłyśmy w świecie wyobraźni. Dlatego ciągnęło mnie do science-fiction i fantasy, do gry w "Dungeons and Dragons". Chodziło o urok tworzenia światów. Myślę, że dało nam to wolność do wyobrażania sobie rzeczy, które wówczas niekoniecznie były obecne na ekranie.

Wachowski interpretuje w tym świetle m.in. sposób, w jaki "Matrix" przekracza granice między filmowymi gatunkami, łącząc kung-fu, anime i western. Reżyserka zdradza też, że postać Switch początkowo miała być mężczyzną, który w przestrzeni Matriksa zmienia się w kobietę.


Lilly nie jest jednak zaangażowana w realizację "Matriksa 4". Nad kontynuacją serii pracuje jedynie jej siostra, Lana Wachowski. W obsadzie oprócz starych znajomych Keanu Reevesa, Carrie-Anne Moss czy Jady-Pinkett Smith są m.in. Priyanka Chopra, Jessica Henwick, Neil Patrick Harris i Yahya Abdul-Mateen II. Premierę filmu zapowiedziano na 31 marca 2022.
Udostępnij: