Marek Koterski i John Henshaw na Dwóch Brzegach

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Marek+Koterski+i+John+Henshaw+na+Dw%C3%B3ch+Brzegach-87559
Pokazał, że "Baby są jakieś inne", zaprosił nas do "Domu wariatów" i dzięki niemu wiadomo, że każdy przeżywa własny "Dzień świra" - Marek Koterski spotkał się wczoraj z festiwalową publicznością. Największy outsider polskiego kina poświęcił ponad dwie godziny na rozmowę z widzami. W programie 6. Edycji Dwóch Brzegów znalazła się nie tylko specjalna retrospektywa twórczości reżysera (dokumenty, spektakle teatru TV, etiudy studenckie), ale również monodram Teatru Polonia bazujący na tekstach Krystyny Jandy, a wyreżyserowany przez naszego gościa. Główną rolę w spektaklu "Moja Droga B." gra Małgorzata Bogdańska, prywatnie żona Marka Koterskiego.

Na Dwóch Brzegach polała się whisky! John Henshaw jeden z głównych bohaterów wyróżnionego w Cannes nagrodą specjalną "Whisky dla aniołów" Kena Loacha przyjął zaproszenie do Kazimierza. Aktor pracował już z reżyserem przy filmie "Szukając Erica".

Projekcja "Portiera z Hotelu Atlantic" przeniosła nas do czasu ekpresjonizmu niemieckiego. Przed nami projekcje "Metropolis" i "M-Morderca" Fritza Langa i "Wschodu słońca" Friedricha Wilhelma Murnaua. Tylko na Dwóch Brzegach rzadka okazja by na dużym ekranie zobaczyć obrazy, które miały przełomowe znaczenie dla historii kina. Wyrastały z buntu przeciwko utartym konwencjom artystycznym, poszukiwały nowego języka filmowego i do dziś stanowią inspirację dla wielu twórców.