Nie żyje Barbara Krafftówna. Felicja z "Jak być kochaną" miała 93 lata

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Barbara+Krafft%C3%B3wna.+Felicja+z+%22Jak+by%C4%87+kochan%C4%85%22+mia%C5%82a+93+lata-144710
Nie żyje Barbara Krafftówna. Felicja z "Jak być kochaną" miała 93 lata
źródło: Getty Images
autor: Kirill Kukhmar
Nie żyje Barbara Krafftówna, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, artystka kabaretowa i piosenkarka. Choć kojarzona była głównie z repertuarem komediowym, na koncie miała także role dramatyczne. Mogliśmy zobaczyć ją w takich filmach jak "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza czy "Jak  być kochaną" i "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa. Największą popularność przyniosła jej rola Honoraty w serialu "Czterej pancerni i pies". Miała 93 lata.

W 2021 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym premierę miał poświęcony jej dokument "Krafftówna w krainie czarów" w reżyserii Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa. Zobaczcie jego zwiastun: 


Kim była Barbara Krafftówna?


Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 roku. W czasie wojny uczyła się aktorstwa pod okiem Iwo Galla, uczestnicząc w zajęciach prowadzonego przez niego konspiracyjnego Studia Dramatycznego. Występowała na deskach licznych teatrów, m.in. w krakowskim Narodowym Starym Teatrze, gdyńskim Teatrze Wybrzeże czy teatrach stołecznych – Teatrze Nowej Warszawy, Teatrze Estrada, Teatrze Komedia. Na wielkim ekranie zadebiutowała niewielką rolą w komedii "Sprawa do załatwienia" w reżyserii Jana Rybkowskiego i Jana Fethke.

Barbara Krafftówna – najważniejsze role


Barbara Krafftówna miała okazję współpracować z najważniejszymi polskimi reżyserami, m.in. Andrzejem Wajdą ("Popiół i diament", "Przekładaniec"), Kazimierzem Kutzem ("Nikt nie woła", "Upał"), Januszem Morgensternem ("Jutro premiera") czy Wojciechem Jerzym Hasem ("Złoto", "Jak być kochaną", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Szyfry").

Barbara Krafftówna chętnie występowała w komediach. Mogliśmy zobaczyć ją w takich filmach jak "Don Gabriel" Ewy i Czesława Petelskich, "Przygoda z piosenką" Stanisława Barei, "Filip z konopi" Józefa Gębskiego, "Ryś" Stanisława Tyma czy "Ostatnia akcja" Michała Rogalskiego. Po raz ostatni na wielkim ekranie mogliśmy zobaczyć ją w komedii "Milion dolarów" Janusza Kondratiuka

Pod koniec lat 60. Barbara Krafftówna zagrała epizody w serialach "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" i "Przygody Pana Michała". Sympatię publiczności przyniosła jej rola Honoraty, narzeczonej czołgisty Gustlika (Franciszek Pieczka), w "Czterech pancernych i psie". Aktorka gościnnie pojawiała się także w innych popularnych produkcjach, m.in. "Na dobre i na złe", "M jak miłość" czy "Niania".

W 2019 roku Barbara Krafftówna użyczyła głosu jednej z bohaterek animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego.

Barbara Krafftówna – nagrody


Barbara Krafftówna to laureatka licznych nagród i odznaczeń. Za jej najwybitniejsze osiągniecie uznawana jest rola Felicji w "Jak być kochaną", za którą została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco. Aktorka odebrała ją kilka tygodni później podczas uroczystej premiery filmu w Polsce. Na swoim koncie ma także takie odznaczenia jak Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones