Nie żyje Chadwick Boseman, gwiazda filmu "Czarna Pantera". Miał 43 lata

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Chadwick+Boseman%2C+gwiazda+filmu+%22Czarna+Pantera%22.+Mia%C5%82+43+lata-139089
Nie żyje Chadwick Boseman, gwiazda filmu "Czarna Pantera". Miał 43 lata
źródło: Getty Images
autor: Emma McIntyre
Z Los Angeles dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nie żyje aktor Chadwick Boseman. Gwiazda takich filmów jak "Czarna Pantera", "42 - Prawdziwa historia amerykańskiej legendy" i "Get on Up" zmarł po czteroletniej walce z rakiem jelita grubego. Miał 43 lata.

GettyImages-915935210.jpg Getty Images © Gareth Cattermole


Kim był Chadwick Boseman?Chadwick Aaron Boseman urodził się w Anderson w stanie Karolina Południowa 29 listopada 1977 roku. Jego przodkowie pochodzi z ludu Limba zamieszkującego obszar dzisiejszego Sierra Leone. Od młodości planował związanie swojej przyszłości z kinem i teatrem. Ukończył wydział reżyserii na Uniwersytecie Howarda. Następnie kontynuował naukę na British American Drama Academy.

Kariera aktorska Chadwicka Bosemana rozpoczęła się w 2003 roku od udziału w jednym z odcinków serialu "Brygada ratunkowa". Później nastąpiły kolejne występy w serialach, m.in. w: "Ostrym dyżurze", "Dowodach zbrodni", "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku", "Fringe: Na granicy światów" i "Castle".

W 2008 roku Chadwick Boseman przeniósł się na stałe do Los Angeles, by jeszcze bardziej zaangażować się w swoją karierę. W tym samym roku miał miejsce jego debiut na dużym ekranie. Wystąpił w filmie biograficznym "Ekspres - bohater futbolu", w którym zagrał gwiazdę futbolu amerykańskiego Floyda Little.

Chadwick Boseman jako Jackie Robinson w filmie "42"

Chadwick Boseman jako Jackie Robinson, James Brown. Jakie są jego najważniejsze role?Odgrywanie historycznych postaci wkrótce stało się jego specjalnością i otworzyło przed nim wrota do prawdziwej kariery. Pierwszy sukces osiągnął za sprawą filmu biograficznego "42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy". Zagrał w nim Jackiego Robinsona, pierwszego afroamerykańskiego baseballisty, który zagrał w amerykańskiej Major League - najważniejszej amerykańskiej lidze baseballu. Rola przyniosła mu pierwszą z czterech nominacji do nagród Czarne Szpule.

W 2014 roku pojawił się na dużym ekranie jako legenda muzyki James Brown w filmie "Get on Up". Kolejną historyczną postacią w karierze Bosemana był Thurgood Marshall w filmie "Marshall" - pierwszy Afroamerykanin, który zasiadł w Sądzie Najwyższym.

Aktor wystąpił również w takich filmach jak: "Ostatni gwizdek", "Bogowie Egiptu", "21 mostów", "Pięciu braci".

Czarna Pantera


Chadwick Boseman jako Czarna PanteraJednak najważniejszą rolą w karierze aktora okazał się T'Challa lepiej znany jako Czarna Pantera. Aktor zadebiutował w tej roli w widowisku Marvela "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów", gdzie został dobrzy przyjęty przez fanów. Pierwszy kontrakt zakładał udział w pięciu filmach produkowanych przez Marvela. Dwoma z nich były dwie części "Avengers": "Avengers: Wojna bez granic" i "Avengers: Koniec gry".

To jednak widowisko "Czarna Pantera" przeszło do legendy. Film okazał się w Stanach Zjednoczonych prawdziwym wydarzeniem i społecznym fenomenem. Czarnoskórzy widzowie chodzili na niego masowo po kilka razy. Obraz niespodziewanie okazał największym kasowym przebojem w amerykańskich kinach w 2018 roku zarabiając aż 700 milionów dolarów, więcej niż "Avengers: Wojna bez granic". Sam Chadwick Boseman stał się symbolem i prawdziwym bohaterem dla całego pokolenia.

GettyImages-978194538.jpg Getty Images © Kevin Winter

Chadwick Boseman odbierający nagrodę na gali MTV Movie and TV Awards

Chadwick Boseman. Jaki jest powód śmierci?Przyczyną śmierci aktora był rak jelita grubego. Jak poinformowała rodzina, Boseman otrzymał diagnozę cztery lata temu. Postanowił jednak nie ogłaszać choroby publicznie. Wszystkie filmy od czasu "Marshalla", a więc również "Czarna Pantera", kręcone były w przerwach pomiędzy kolejnymi operacjami i chemioterapiami.

Świat w szoku. Reakcje gwiazd i twórców na informację o śmierci BosemanaWiadomość o śmierci aktora została przyjęta na świecie z szokiem i niedowierzaniem. W sieci znajdziecie wiele postów wyrażających smutek z tego powodu.


Udostępnij: