Chadwick Boseman: wybieramy najlepsze role z filmografii aktora

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Chadwick+Boseman%3A+wybieramy+najlepsze+role+z+filmografii+aktora-139113
Chadwick Boseman: wybieramy najlepsze role z filmografii aktora
28 sierpnia w wieku zaledwie 43 lat po długiej walce z chorobą nowotworową odszedł Chadwick Boseman. Wybraliśmy dla Was pięć ról z filmografii artysty, które zapewniły mu status jednego z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia.
 

Najlepsze role Chadwicka Bosemana. 5 filmów, które musisz zobaczyćChadwick Aaron Boseman urodził się w Anderson w stanie Karolina Południowa 29 listopada 1977 roku. O tym, że zwiąże swoją przyszłość z kinem i teatrem, postanowił w szkole średniej. Ukończył wydział reżyserii na Uniwersytecie Howarda, a następnie kontynuował naukę na British American Drama Academy.
 
Kariera aktorska Chadwicka Bosemana rozpoczęła się w 2003 roku od udziału w jednym z odcinków serialu "Brygada ratunkowa". Pierwszy duży sukces przyniosła mu rola w filmie biograficznym "42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy". Dostał za nią pierwszą z czterech nominacji do nagród Czarne Szpule.

5
plakat filmu Pięciu braci
FILM
Da 5 Bloods
35 min.
2020
5,2 4 431 ocen społeczności
2 368 chce zobaczyć
Film Spike'a Lee to zarazem utrzymane w rozliczeniowym tonie kino wojenne i gniewny manifest wymierzony w przesiąkniętą rasizmem Amerykę. Na wojnę w Wietnamie patrzymy tu oczami ściganych przez upiory przeszłości czarnoskórych weteranów. Dawni towarzysze broni powracają po latach na Półwysep Indochiński, aby w sercu dżungli odnaleźć szczątki poległego w akcji ukochanego dowódcy (w tej roli Chadwick Boseman), a także ukryty przy nim skarb. Charyzmatyczny zwierzchnik odgrywa w "Pięciu braciach" kluczową rolę – zaszczepia w młodych afroamerykańskich żołnierzach świadomość społeczną, a także zagrzewa ich do walki o lepsze jutro. Był jednocześnie naszym Malcolmem X i Martinem Lutherem Kingiem – powie o nim jeden z podwładnych. Nie będziemy zdziwieni, jeśli w przyszłym roku Boseman otrzyma za tę rolę pośmiertną nominację do Oscara.


4
plakat filmu Message from the King
FILM
42 min.
2016
6,2 6 025 ocen społeczności
1 374 chce zobaczyć
"Message from the King" pozostaje najbardziej niedocenionym tytułem w filmografii Chadwicka Bosemana. Niesłusznie, albowiem dzieło Fabrice'a Du Welza ("Kalwaria") to przesycone fatalizmem kino zemsty w starym, dobrym stylu. Grany przez aktora Jacob King przyjeżdża z Kapsztadu do Los Angeles, aby pomóc siostrze uwikłanej w gangsterskie porachunki. Bohater wkracza w mroczne podbrzusze Miasta Aniołów zaludnione przez zwyrodnialców, skorumpowanych gliniarzy oraz zmęczone życiem prostytutki. W tym zapomnianym przez Boga miejscu przetrwanie gwarantuje jedynie przemoc. Boseman stworzył tu postać cichego twardziela rodem z czarnego kryminału. Obdarzonego ciężką pięścią i miękkim sercem mściciela, którego można zabić, ale nie złamać.


3
plakat filmu 42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy
FILM
7,5 16 701 ocen społeczności
8 083 chce zobaczyć
Rola w filmie Briana Helgelanda ("Godzina zemsty") okazała się momentem zwrotnym w karierze Bosemana, który do tej pory grywał głównie w teatrze i na małym ekranie. Aktor wcielił się w Jackiego Robinsona – pierwszego czarnoskórego baseballistę występującego w zdominowanej przez białych zawodników Major League. Sportowiec wyrósł wkrótce na jedną ważniejszych postaci ligi, stając się bohaterem afroamerykańskiej społeczności oraz symbolem walki z dyskryminacją rasową. Dzięki poruszającej kreacji Bosemana "42" to nie tylko kapitalne kino sportowe, ale i chwytająca za serce opowieść o pogoni za marzeniami pomimo przeciwności losu.


2
plakat filmu Czarna Pantera
FILM
Black Panther
14 min.
2018
6,7 133 125 ocen społeczności
17 927 chce zobaczyć
"Czarna Pantera" okazała się największym hitem kasowym sezonu w USA, a także jako pierwsze superbohaterskie widowisko w historii zdobyła nominację do Oscara dla najlepszego filmu. Fenomen superprodukcji Ryana Cooglera wykroczył jednak daleko poza tabelki box office'u oraz gale nagród. Premiera widowiska o dzielnym królu T-Challi zaktywizowała afroamerykańską społeczność i stała się okazją do wielkiej celebracji afrykańskiej kultury. Do sukcesu "Pantery" w dużej mierze przyczynił się utalentowany odtwórca głównej roli. Jak trafnie zauważył nasz recenzent, charyzmatyczny Boseman hipnotyzuje autentycznie "kocią" mową ciała i przeszywającym spojrzeniem wrażliwych oczu. Czy znajdzie się w Hollywood aktor, który zdoła godnie zastąpić zmarłego aktora w planowanej na 2022 roku kontynuacji filmu?


1
plakat filmu Get on Up
FILM
19 min.
2014
6,8 5 083 oceny społeczności
5 298 chce zobaczyć
Chadwick Boseman jako ojciec chrzestny soulu, James Brown. Oddajmy głos naszej recenzentce: gdyby nie fenomenalna decyzja castingowa, "Get On Up" byłby jednym z wielu klasycznych biograficznych filmów, które bardzo dobrze się ogląda, ale szybko zapomina. Boseman odnalazł się w skórze Browna jak ryba w wodzie. Doskonale oddał na ekranie jego gesty, mimikę czy legendarny mashed-potato-dance, który był dla Browna charakterystyczny tak jak krok księżycowy dla Michaela Jacksona. Boseman wniósł w film Taylora jakość, styl i energię, jakiej "Get On Up" potrzebował, by oddać aurę i klimat muzyki artysty. Słowem, aktorski dynamit.
 
Udostępnij: